@Gra_Melodia

16.05.2020 09:37

@Gwiazda_Poranna, To stary news, rząd Francji już to zablokował

@Gwiazda_Poranna

16.05.2020 09:32

Pewnie jest tu trochę kapitalistów i innych fanów gimboekonomii. Więc co teraz myślicie. Istnieje sobie wielka firma, która czerpie pełnymi garściami z różnego rodzaju programów UE i Francji. W dobie kryzysu jednak przychodzi ktoś z walizką pieniędzy z innego kontynentu, a władze firmy bez mrugnięcia okiem chcą całą produkcję i efekty lat badań naukowców z UE oddać temu kto przyszedł z walizką szmalu. Lata edukacji na państwowych uczelniach, zapewne różne ulgi których koszta musieli pokrywać zwykli podatnicy, francuzi, a potem firma się na nich wypina.

Jak oceniacie takie działanie?

@stawo73

16.05.2020 10:15

@Gwiazda_Poranna, Odpowiedź masz w samym artykule, cytat:

„W wywiadzie dla telewizji Bloomberg Paul Hudson powiedział, że skoro USA wzięły na siebie ryzyko finansowe projektu, to otrzymają szczepionkę jako pierwsi.”

@Gwiazda_Poranna

16.05.2020 10:26

@stawo73

16.05.2020 10:30

@Gwiazda_Poranna, A gdzie ja napisałem o jakiejś powierzchni kraju? I zupełnie nie wiem co oznacza termin "jakość społeczeństwa".

@Gwiazda_Poranna

16.05.2020 10:33

@stawo73, Pardon, ten komentarz miał iść pod inny obrazek. Troszkę mi się mieszkają jeszcze te ramki z lurkera.

Pardon, mój błąd. (-‸ლ)

@stawo73

16.05.2020 10:53

@Gwiazda_Poranna, Napiszę Ci co o tym myślę. Ja nie znam zasad na jakich ta firma jest finansowana. W artykule jest tylko o tym, ze dostaje pokaźne ulgi od państwa francuskiego, w tym na badania. W dzisiejszych czasach to standard, dziś niemal każda firma dostaje jakieś ulgi. Co to jednak ma wspólnego z kapitalizmem? W kapitalizmie firmy same finansują własne projekty i nie dostają ulg za to, ze prowadzą badania czy tworzą miejsca pracy, bo jest to dla nich być albo nie być. To lewicowi politycy stworzyli taki patologiczny system niejasnych powiązań między pieniędzmi publicznymi i prywatnymi, który służy do uspołeczniania strat i prywatyzacji zysków, a także wspierania wielkich koncernów kosztem reszty. W kapitalizmie firma, gdy osiągnie sukces w postaci stworzenia leku, to sprzedaje go w pierwszej kolejności tam, gdzie uzyska najwyższą cenę. W tym przypadku mamy jednak sytuację, w której to amerykańska agencja rządowa wyłożyła pieniądze na te konkretne badania, więc nic dziwnego, że jej celem jest zapewnienie szczepionki w pierwszej kolejności Amerykanom.

I jedno pytanie odnośnie tego, co napisałeś w swoim pierwszym komentarzu, cytat:

„ Lata edukacji na państwowych uczelniach, zapewne różne ulgi których koszta musieli pokrywać zwykli podatnicy, francuzi, a potem firma się na nich wypina. „

Dziś niemal wszyscy się kształcą na państwowych uczelniach. Czy chciałbyś im wszystkim zabronić pracy „u prywaciarza”?

@Gwiazda_Poranna

16.05.2020 11:15

@stawo73,

W dzisiejszych czasach to standard, dziś niemal każda firma dostaje jakieś ulgi. Co to jednak ma wspólnego z kapitalizmem?

Sam fakt że badania i nauka z uwagi na bardzo długi czas komercjalizacji, szczególnie te dziedziny które o dekady wyprzedzają przemysł czy branżę konsumencką, praktycznie nie są w stanie istnieć w kapitalistycznym społeczeństwie? Firma będąca beneficjentem dekad badań i nauki za pieniądze podatników powinna chociaż trochę poczuwać się do odpowiedzialności i wdzięczności? Ta, czy inna firma, plując na to co wypracowało społeczeństwo i idąc stricte drogą kapitalizmu, jednocześnie będąc beneficjentem obecnego systemu, i nie oddając nic, zachowuje się trochę jak pasożyt.

W kapitalizmie firmy same finansują własne projekty i nie dostają ulg za to, ze prowadzą badania czy tworzą miejsca pracy, bo jest to dla nich być albo nie być.

Nie. Szczególnie wielkie korporacje to udowadniają. Celem szczególnie korporacji, jest pomnażanie zysków. Jedynym motorem napędowym może być konkurencja, ale w przypadku wielkich korporacji często nie jest, gdyż… sam rynek się reguluje, a skoro jego celem jest maksymalizacja zysków, to zmowa cenowa jest elementarną częścią rozwiniętego kapitalizmu. Ale zaraz powiesz, że co jeśli pojawi się jakiś mały gracz który będzie chciał coś namieszać. Otóż tutaj mamy kolejne wspaniałe narzędzie kapitalizmu jakim jest dumping cenowy. Więc powiedzmy firma A i B podzieliły rynek, windują ceny, co chociażby w branży elektronicznej jest standardem, a firma C próbuje swoich sił, nawet technologie ma ciut lepszą. Jak sądzisz, czy firma A i B będą stać bezczynnie? Nie, wystarczy że zaczną sprzedawać swoje produkty poniżej ceny opłacalności dla firmy C, dzięki temu one chwilowo stracą niewiele, często dotyczy to niewielkiego rynku, a firma C z uwagi na to że jest nowa, i nie dysponuje zapasem kapitału, i sporo wydawał na badania, musi się zwijać. A zapytasz co mają do tego badania? Otóż to, że są ona dodatkowymi kosztami, jak ich nie potrzeba to się ich nie robi. Niskie czy też zerowe podatki dla wielkich korporacji zniechęcają je do inwestowania w RnD i nowe technologie, i sprowadzają te inwestycje do minimum.

Wysokie podatki z możliwością odliczania kosztów badań, sprzętu, etc, zachęcają do rozwoju. To w skrócie powiedział lata temu pewien republikański prezydent USA.

To lewicowi politycy stworzyli taki patologiczny system niejasnych powiązań między pieniędzmi publicznymi i prywatnymi, który służy do uspołeczniania strat i prywatyzacji zysków, a także wspierania wielkich koncernów kosztem reszty.

Uuu spisek lewactwa. Pomijając fakt, że to neoliberałowie czyli kapitaliści, od lat walczą o obniżanie podatków dla korporacji i tłumaczą to tym "że multikorporacje tworzą miejsca pracy". Więc nie wiem gdzie tu lewactwo.

W kapitalizmie firma, gdy osiągnie sukces w postaci stworzenia leku, to sprzedaje go w pierwszej kolejności tam, gdzie uzyska najwyższą cenę.

Tak, ale w kapitalizmie firma także nie dostaje dofinansowań z państwa, nie dostaje za darmo wykształconych kadr pracowniczych i nie za darmo dostępu do wsparcia ze strony państwa.

W tym przypadku mamy jednak sytuację, w której to amerykańska agencja rządowa wyłożyła pieniądze na te konkretne badania, więc nic dziwnego, że jej celem jest zapewnienie szczepionki w pierwszej kolejności Amerykanom.

Tak, zapłacili oni najwięcej, więc firma obiecała im najwięcej. Tyle że nie oni jedyni płacili.

Dziś niemal wszyscy się kształcą na państwowych uczelniach. Czy chciałbyś im wszystkim zabronić pracy „u prywaciarza”?

Studia na państwowych uczelniach to forma inwestycji ze strony podatników, w strony przyszłych pokoleń. Podatnicy dają kasę na darmowe studia, dzięki czemu pracownik po nich zarabia lepiej, a więc płacąc proporcjonalnie takie same podatki jak robotnik, wpłaca więcej do państwowej kasy, więc w idealnym świecie jako społeczeństwo się bogacimy. Jest jeszcze wartość dodana w postaci zdobytej wiedzy i rozwoju naukowotechnicznego.

Uprzedzając twoje kolejne pytanie, nie mam nic przeciwko tym, którzy po studiach jadą za granicę pracować. To po stronie państwa leży obowiązek utrzymania takiego systemu, żeby większości studentów nie opłacało albo nie chciało się wyjeżdżać. W praktyce np u nas wygląda to jak wygląda. 乁(♥ ʖ̯♥)ㄏ

@stawo73

16.05.2020 12:49

@Gwiazda_Poranna, Poruszyłeś tyle wątków, ze prostowanie tego zajęłoby mi cały dzień, a nie mam ochoty stracić soboty na sprzeczki w internetach. Problem z Tobą jest taki, ze Ty dzisiejszy korporacjonizm, który powstał w opozycji do kapitalizmu, i który ma chronić wielkie korporacje przed konkurencją, uważasz za kapitalizm. Myślałem, ze kryzys z 2008 roku i pompowane wówczas przez rządy setki miliardów dolarów publicznych pieniędzy do wielkich korporacji, by te nie upadły, otworzył oczy wszystkim, ale widać się myliłem.