Wiara w Boga może przyspieszać leczenie chorób psychicznych

Data: 30.08.2019 12:58

Autor: HowardLovecraft

livescience.com

Nowe badania wskazują, że pacjenci wierzący w Boga mogą uzyskiwać lepsze wyniki krótkoterminowego leczenia chorób psychicznych.

David Rosmarin, klinicysta i instruktor na wydziale psychiatrii w Harvard Medical School w Bostonie, powiedział, że osoby, które opisywały się jako posiadające silną wiarę, zgłaszały lepszą ogólną reakcję na leczenie depresji, stanów lękowych i innych chorób psychicznych.

#zdrowie #nauka #wiara #duchowosc #bog

@Bethesda_sucks

30.08.2019 15:48

@HowardLovecraft, Przecież to oczywiste, wystarczy przyjrzeć się osobom z depresją.

@HowardLovecraft

02.09.2019 08:39

@Bethesda_sucks, Co masz na myśli? Wspomniane badanie potwierdza, że wierzące osoby min. z depresją lepiej reagują na terapię.

@Thanos

30.08.2019 14:37

@FiligranowyGucio, ja osobiscie uważam, że wiara (moze nawet niekoniecznie w Boga, ale wiara + nadzieja). widzialem niejednokrotnie przypadek, ze ktos sie nie poddał i… przetrwał. oczywiscie cudów spodziewac sie nie nalezy, ale znane sa przypadki "cudownego" ozdrowienia, ponieważ ktos nie tracił nadziei.

@HowardLovecraft

30.08.2019 14:58

@Thanos, Dwie wskazówki:

1

"Jezus obrócił się, i widząc ją, rzekł: «Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła». I od tej chwili kobieta była zdrowa". Mt. 9, 22

"Do niego zaś rzekł: «Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła»". Łk. 17, 19

2

Efekt placebo:

Zdarza się, że pacjent, który przyjął placebo zamiast prawdziwego leczenia, naprawdę zdrowieje. Okazuje się także, że sama wizyta lekarza, czy drobna porada udzielona niekoniecznie w gabinecie może znacznie poprawić stan pacjenta.

Z drugiej strony chory, wierząc, że przyjął silną dawkę leku, zauważa u siebie poprawę (przecież tak musi być!), chociaż ona w rzeczywistości nie nastąpiła.

Myślę, że świadomość na podstawie przyjętych definicji funkcjonowania rzeczywistości (w tym również definicji związanych z wiarą) jest w stanie odpowiednio tę rzeczywistość kreować. Tym samym Stwórca jednoczy się z Stworzonym, a Stworzenie z Stwórcą – są Jednością.

@FiligranowyGucio

30.08.2019 15:22

@Thanos, Wiara,że się uda czyli optymizm to jest bardzo dobre podejście.

@FiligranowyGucio

30.08.2019 15:23

@HowardLovecraft, 1.Brednie powtarzane od lat,widziałeś to?Jezus to chory psychicznie narcyz dlatego tak wielu "wariatów" się z nim utożsamia.Ten temat od kilku lat intersuje mnie sczególnie…

https://www.slideshare.net/klecha/narcyzm-jednostka-spoeczestwo-kultura

2.Badanie porównawcze efektów leczenia z efektami placebo przeprowadzono w 2010 roku dla Cochrane Library. Badanie to objęło 202 eksperymentów klinicznych, nie stwierdzono, aby stosowanie placebo przynosiło istotne korzyści lecznicze… https://pl.wikipedia.org/wiki/Placebo

@Anty_Anty

30.08.2019 21:19

@Thanos, Nie od dziś wiadomo że ludzie pozytywni dłużej żyją natomiast natomiast ci w depresji i innych chorobach chorują i umierają częściej.

Ile jest takich przypadków że człowiek dowie się o tym że ma raka i w moment umiera, albo ci co siwieją w noc i postarzają się o kilka lat na skutek traumy, np nagłej śmierci członka rodziny , nawet nie nagłej ale gdy człowiek już wie że ktoś umrze przedwcześnie ale siedzi w szpitalu i się łudzi.

@Anty_Anty

30.08.2019 21:29

@FiligranowyGucio, Z linku który podałeś wkleiłem zrzut tekstu.

Czy osoby artystyczne są empatyczne czy może stawiają siebie nad innych?

Osoby artystyczne są zdolne do poświeceń dla innych?

Holocaustu nie widziałem, nie widziałem atomu oraz obrony Wiednia,nie widziałem na własne oczy nawet śledziony czy to znaczy że to wszystko nie istnieje?

Zresztą przyjmując nawet twój punkt widzenia to mamy do czynienia z gościem który wyróżniał się pozytywnie a jego " ideologia " zbudowała jak nie patrzeć najlepszą cywilizację jaka do tej pory istniała.

@FiligranowyGucio

30.08.2019 13:46

@HowardLovecraft, Nie wiara lecz wsparcie drugich osób,poczucie wspólnoty i przynależnosci do grupy.

@HowardLovecraft

30.08.2019 13:48

@FiligranowyGucio, Przeczytaj jeszcze raz artykuł podany w linku, bo chyba mylisz religię z wiarą. To dwie różne sprawy – chociaż z sobą powiązane.

@FiligranowyGucio

30.08.2019 15:27

@HowardLovecraft, Badanie w żaden sposób nie potwierdzone przez inne instytuty…

@HowardLovecraft

02.09.2019 08:47

@FiligranowyGucio, Myślę, że przyjdzie na to czas, że inni również zaczną badać wpływ wiary na zdrowie. Pamiętaj, że ktoś zawsze musi być tym pierwszym a to, że nikt inny nie podjął się dotychczas weryfikacji nie jest żadnym dowodem – tym bardziej dla ludzi, których silna wiara i nadzieja z tym związana pomogły wyjść z sytuacji pozornie bez wyjścia.