Data: 11.09.2019 06:01

Autor: Ijon_Tichy

Czołem Lurki i Lukierki!

Krótka refleksja na temat postu

Czy post to umartwianie siebie? Czy post to po prostu odmawianie sobie przyjemności? A może chodzi o to, by się głodzić? Ideą postu jest coś znacznie głębszego i wzniosłego.

Po pierwsze post nie może być robiony na pokaz, nie powinniśmy szczycić się poszczeniem, chwalić i demonstrować postnej postawy. Jeżeli ktoś pości, by inni widzieli jego pobożność, to jest żałosny, przyziemny, egoistyczny i tak na prawdę nic nie rozumie. Wręcz zaprzecza idei postu i jedynie odgrywa scenki na pokaz. Post powinien być wręcz niewidoczny dla innych, najlepiej, jeśli pozostaje ukryty przed ludźmi – ewangelia Mateusza 6:16-18:

Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie

Co Bóg mówi na temat postu, który cieszy Boga? To dalece więcej niż pokutna postawa, a można powiedzieć, że prawdziwy post to nie są cierpiętnicze praktyki! Post jest przełamywaniem swojego egoizmu, rezygnacją z samolubnych pobudek. Post jest zdolnością do przeprosin, ale też do przebaczania i podawania ręki drugiej osobie. Jest dostrzeganiem potrzebujących, oddawaniem dobra bliźniemu, szlachetnością w postępowaniu na przekór złu, które jest naokoło i wbrew własnym grzesznym tendencjom. Post jest zwalczaniem w sobie ciemności i niesieniem światła bliźnim. Post to zwalczanie w sobie egoizmu i rozbudzanie miłości.

Mówi o tym sam BógIzajasza 58 5-11:

Czy to jest post, w którym mam upodobanie, dzień, w którym człowiek umartwia swoją duszę, że się zwiesza swoją głowę jak sitowie, wkłada wór i kładzie się w popiele? Czy coś takiego nazwiesz postem i dniem miłym Panu? (Nie) Lecz to jest post, w którym mam upodobanie: że się rozwiązuje bezprawne więzy, że się zrywa powrozy jarzma, wypuszcza na wolność uciśnionych i łamie wszelkie jarzmo, że podzielisz twój chleb z głodnym i biednych bezdomnych przyjmiesz do domu, gdy zobaczysz nagiego, przyodziejesz go, a od swojego współbrata się nie odwrócisz. Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza poranna i twoje uzdrowienie rychło nastąpi; twoja sprawiedliwość pójdzie przed tobą, a chwała Pańska będzie twoją tylną strażą. Gdy potem będziesz wołał, Pan cię wysłucha, a gdy będziesz krzyczał o pomoc, odpowie: Oto jestem! Gdy usuniesz spośród siebie jarzmo, szydercze pokazywanie palcem i bezecne mówienie, gdy głodnemu podasz swój chleb i zaspokoisz pragnienie strapionego, wtedy twoje światło wzejdzie w ciemności, a twój zmierzch będzie jak południe, i Pan będzie ciebie stale prowadził i nasyci twoją duszę nawet na pustkowiach, i sprawi, że twoje członki odzyskają swoją siłę, i będziesz jak ogród nawodniony i jak źródło, którego wody nie wysychają.

#biblia #chrzescijanstwo #post

@LadacznicoOdporny

11.09.2019 10:48

@kosmitolog,

Chyba Cię troszkę poniosło.

Wygląda to jak gimboateuszowy bait, więc nawet nie wiem czy odpisywać.

Kolega pisze o poście, a Ty tu z jakimś ad personam wyskakujesz. Wierzę, że stać Cię na więcej ;)

@Macer

11.09.2019 11:01

@MemeNinja, nawet nie wiem jak sie odniesc do tego co napisales xd ktore niby są te narody niewolnikow? jak wygladala europa? a, i na czym ten but papieza polegal? z litosci nie zapytam na jakich zrodlach historycznych bazujesz xd

@MemeNinja

11.09.2019 12:17

@Macer, Gdybyś znał historię chrystianizacji Europy, to byś nie miał takich pytań.

@Macer

11.09.2019 14:15

@MemeNinja, uuuu, czyzbysmy tu mieli groźnego turbosłowianina? XD

@MemeNinja

11.09.2019 15:10

@Macer, Nie ale widzę nie masz argumentów, więc próbujesz wyśmiać rozmówcę.

"W związku z powstaniem tegoż państwa kilkadziesiąt lat później (800 roku) papież Leon III koronował kolejną głowę państwa Franków tj. Karola Wielkiego, tym razem nadając mu tytuł cesarza .W ten sposób została odnowiona tradycja Cesarstwa Rzymskiego na zachodzie Europy. Było to z jednej strony odnowienie znaczenia tytułu cesarskiego i nawiązanie do potęgi Rzymu, a z drugiej wskazywało na rosnącą pozycję samego papieża w Europie. To dzięki namaszczeniu papieskiemu pojawił się nowy rytuał nadawania sakry królewskiej, oznaczającej boskie pochodzenie tejże władzy. Król stawał się „boskim pomazańcem” dzięki decyzji Kościoła. Znany jest dokument (tzw.„Darowizna Konstantyna”) pochodzący z VIII w, z którego wynika, że papież ma władzę nad całą Europą łacińską. Jednak zawartość tego dokumentu nie była wówczas do końca przestrzegana, co wynikało z kształtującej się roli zarówno władzy świeckiej jak i kościelnej."

http://historia.na6.pl/chrzescijanstwo_w_europie

Ale co jeśli ktoś nie wierzył? Tortury, stosy, krucjaty.

@MemeNinja

11.09.2019 19:47

@Macer, Jakieś kontrargumenty?

@Macer

11.09.2019 20:31

@MemeNinja, no na razie ty nie podales zadnych argumentow, tylko rzucales luźne slogany, ktore nie za bardzo potrafisz uzasadnic. napisz cos konkretnego to sie odniose.

ciezko mowic o bucie papieza kiedy panstwo koscielne bylo jednym z mniej poteznych w owczesnej europie. pod butem, ale amerykanskim, to jest pol swiata teraz, bo amerykanie mają praktyczne mozliwosci nacisku na kazdy pojedynczy kraj. sredniowieczna europa byla trzymana w ryzach przez fasade wspolnych wartosci chrzescijanskich, a nie przez bycie pod fizyczną wladzą papieza. w rzeczywistosci rządzila polityka, Bogiem wycierano gębę kiedy bylo wygodnie, a kiedy nie, to plądrowano Konstantynopol itd.

tortury, stosy? to znowu luźne slogany, nie sposob sie do tego odniesc. nie jestem ekspertem ale to raczej pieśń czasów kontr- i reformacji. tortury w sądzie stosowano od zawsze i wszędzie (i do dzis sie to robi), nie wiem dlaczego to akurat zarzucac sredniowieczu.

krucjaty do ziemi swietej to byly w zalozeniu wojny obronne. juz predzej rekonkwisty mozna by sie czepiac, albo chrystianizacji Słowian Zachodnich i masakry Prusów. ale te dwie ostatnie to nie bezposrednio wina kosciola, tylko agresywnego imperializmu zbrodniczego narodu niemieckiego :)

@Macer

11.09.2019 20:33

@MemeNinja,

http://historia.na6.pl/chrzescijanstwo_w_europie

oborze, neuropa jak zwykle potęgą merytoryczną XD

@MemeNinja

11.09.2019 22:27

@Macer,

"Kary doczesne, stosowane w wiekach średnich, nie były wymierzane heretykom przez władze kościelne, lecz przez władze świeckie – bowiem herezja (jak również bluźnierstwo, schizma i apostazja) były przestępstwami prawa świeckiego. Karami tymi były konfiskata majątku, uwięzienie, a nawet spalenie na stosie."

Wikipedia

To źródło było po to, żeby tobie uzmysłowić, że jest to wiedza szkolna, a ty źródło, źródło, bo bez źródła nie dyskutuję. Jak napiszę że 2+2=4 też będziesz chciał źródło?

Państwo kościelne owszem nie było potężne jeśli chodzi o armię czy ziemię ale papież miał możliwość zwołania zakonów i nakazu skierowanego do królów wystawienia wojska, czy to na wyprawy krzyżowe, czy w razie potrzeby obrony państwa papieskiego. Krucjaty były zwoływane tylko przez kościół.

@Macer

12.09.2019 10:46

@MemeNinja, ale piekne odwracanie kota ogonem XD was naprawde musieli gdzies niezle szkolic.

To źródło było po to, żeby tobie uzmysłowić, że jest to wiedza szkolna, a ty źródło, źródło, bo bez źródła nie dyskutuję. Jak napiszę że 2+2=4 też będziesz chciał źródło?

no wlasnie, to jest "wiedza popularna", ktorą sie powtarza w mediach, a która nie wytrzymuje konfrontacji z literaturą naukową – czyli propaganda. sam kiedys mialem takie poglądy, ale z nich wyzdrowialem w momencie, gdy ktos mi uswiadomil, ze bazowalem je na luźnych wspominkach o temacie w roznych gazetach czy ksiazkach nie mających nic wspolnego z fachową literaturą historyczną.

"Kary doczesne, stosowane w wiekach średnich, nie były wymierzane heretykom przez władze kościelne, lecz przez władze świeckie – bowiem herezja (jak również bluźnierstwo, schizma i apostazja) były przestępstwami prawa świeckiego. Karami tymi były konfiskata majątku, uwięzienie, a nawet spalenie na stosie."

niczym nie rozni sie to od karania za "mowę nienawiści" dzisiaj. no, moze na stosie sie nie pali. jeszcze. w obu przypadkach karane jest odstępstwo od jedynej słusznej linii ideologicznej państwa. chyba nie bylo w historii spolecznosci, ktora by za zdrade swoich idealow nie karala. no, moze RON, a skonczyla jak skonczyla.

@MemeNinja

12.09.2019 11:17

@Macer, Czy kiedykolwiek słyszałeś żeby za mowę nienawiści skonfiskowali cały czyiś majątek lub ktoś poszedł siedzieć? Poza tym, masz jak krowie na rowie wszystko co wcześniej napisałem wytłumaczone, już nie możesz zaprzeczyć to zaczynasz pieprzyć, że byłem gdzieś szkolony, że kary za herezję i odstępstwo od wiary to to samo co karanie za "mowę nienawiści", że krucjaty bałtyckie to wina Niemców. Ty się dobrze czujesz? Może jeszcze jestem agentem Mossadu?

@Macer

12.09.2019 11:34

@MemeNinja,

masz jak krowie na rowie wszystko co wcześniej napisałem wytłumaczone, już nie możesz zaprzeczyć to zaczynasz pieprzyć

nie widze tu nic wytlumaczone, dalej zadnego uzasadnienia dla "buta papieza". artykul z wiki ktory zacytowales wyraznie mowi, ze kary

nie były wymierzane heretykom przez władze kościelne, lecz przez władze świeckie

co dokladnie potwierdza moje slowa. tak samo ten fragment:

Znany jest dokument (tzw.„Darowizna Konstantyna”) pochodzący z VIII w, z którego wynika, że papież ma władzę nad całą Europą łacińską. Jednak zawartość tego dokumentu nie była wówczas do końca przestrzegana, co wynikało z kształtującej się roli zarówno władzy świeckiej jak i kościelnej.

sam wrzuciles teksty, ktore przeczą twojej tezie.

podbój prus to nie wina niemcow? a czyja niby?

Piszący w XIV wieku opat Jan Longus z klasztoru Saint Bertin we Flandrii stwierdził krótko: Zakon ten jest zakonem niemieckim i zakonem Matki Boskiej niemieckiej, ponieważ nie przyjmują oni na brata nikogo, kto nie pochodzi z krajów języka niemieckiego.

to ze panstwo zakonne zostalo wlaczone do Rzeszy to czysty przypadek? nie wspominajac ze walczylo z krajami chrzescijanskimi – Rusią, Litwą i Polską, ze zostalo potem pierwszym panstwem protestanckim.

@MemeNinja

12.09.2019 12:43

@Macer, Nie zapominaj że był to zakon, czyli instytucja kościelna i też nie podlegali żadnemu królowi jako instytucja. Skoro nie chcesz odciąć ich od Niemiec, to nie odcinaj ich od kościoła.

@Macer

12.09.2019 13:50

@MemeNinja, no, nie będę odcinał. kosciool jak najbardziej chcial rozszerzac swoje wplywy, bo wiadomo wiecej wiernych=>wiecej kasy. ale za zbrodnie odpowiedzialni sa niemcy.

co do tego, czy zadnemu krolowi nie podlegali, to nie bylbym taki pewien, z tego co pamietam oddali sie pod opieke cesarzowi.

no, dobrze pamietam, wiki nawet to pisze:

Przez cały okres istnienia państwa zakon krzyżacki podlegał bezpośrednio papiestwu, a jako zbrojne ramię Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu. Wielki mistrz uznawał nad sobą władzę cesarzy, będąc zaliczonym w poczet książąt Rzeszy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82ota_bulla_z_Rimini

no, tutaj nawet bylo falszowanie dokumentow, cofanie daty wydania xD typowi niemcy.

@MemeNinja

12.09.2019 15:01

@Macer, Nawet bez tego cesarz mógł ich wezwać do walki jako rycerzy, przynajmniej dużą część z nich, bo nie tylko Niemcy byli w zakonie, dla poszerzania wpływów brali w swoje szeregi rycerstwo z poza niemiec. Jeśli rycerz by się nie stawił na wezwanie, mógłby zapłacić za to nawet swoim życiem, już nie mówiąc że stracił by cały majątek.

@kosmitolog

11.09.2019 07:14

@Ijon_Tichy, Było już promowanie biedoty a teraz doszła jeszcze pochwała głodowania. Oczywiście wszystko to zaleca zmyślony stworek z pustyni XD

@Ijon_Tichy

11.09.2019 07:26

@kosmitolog, Wydajesz się być inteligentnym człowiekiem, ale te oklepane teksty od czapy nie są ani prowokujące, ani nie dają dobrego świadectwa o tobie :) miłego dnia.

@Macer

11.09.2019 08:50

@kosmitolog, post to cwiczenie dyscypliny i sily woli. ci , ktorzy tego nie robią, są rozpasanymi francuskimi pieskami i przegrywają konkurencję cywilizacyjną z tymi, których na to stać.

no i obowiazuje w czasie przednówka, kiedy i tak nie bylo nic do jedzenia.

@Wolvi666

11.09.2019 08:55

@Macer, Gówno nie ćwiczenie… Dieta to ćwiczenie woli i charakteru, a nie post.

Post był elementem, który został stworzony tylko po to, żeby plebs miał wyjaśnienie dlaczego muszą zacisnąć zęby i głodować na przednówku, niż iść z widłami do piwnic kleru i możnowładców.

@LadacznicoOdporny

11.09.2019 09:04

@kosmitolog,

Pomiędzy głodowaniem, a odmówieniem sobie najadania się do pełna raz na jakiś czas jest różnica. Ale również nie jestem fanem postu ilościowego. Co innego np. odmówić sobie słodyczy czy alkoholu.

Tu chodzi o to by czasem odrzucić swoje wygodne nawyki w dobrym celu. Przy okazji człowiek ćwiczy też swój charakter. Taki post to nic złego.

Idea postu to nie umartwianie się, co zresztą wynika z powyższego tekstu.

@Macer

11.09.2019 09:37

@Wolvi666, "dieta" to takie nowomowne slowo na post. a medytacja, joga i inne pierdoly rzekomo zaczerpniete od wschodu to nic innego jak nasza modlitwa.

raczej po to wlasnie, zeby kler i bogacze nie obzerali sie wtedy, przez co prosty lud czulby sie xle. ale mysle ze oni tez (przynajmniej w sredniowieczu) nie mieli nie wiadomo ile do jedzenia, wtedy nie dalo sie ot tak zaimportowac wszystkiego.

@kosmitolog

11.09.2019 09:54

@LadacznicoOdporny, Tu chodzi o to, że gdyby w tej bajeczce było napisane, że w piątek trzeba koniecznie zjeść świniaka to dzisiaj czytałbyś Ijona piejącego z zachwytu o tym jak to dobrze i godnie jest opierdolić schaboszczaka. Gdyby natomiast było tam napisane, że raz w tygodniu trzeba zjeść rosół to dzisiaj miałbyś Ijonowy traktat wymieniający wszystkie powody, dla których warto pozbawić koguta jego dziobatej główki. A jeśli zamiast niewidzialnego stworka, skrzydlatych aniołków i człapiącego po wodzie zombiaka był w tej bajce koleś, który pod wpływem gniewu rośnie i robi się zielony to co parę dni miałbyś na lurku posty o Hulku i jego największych wyczynach :)

@Orion

11.09.2019 10:02

@Macer

11.09.2019 10:19

@kosmitolog, zachowujesz sie jak gimboateista. religie i tradycje z nimi związane to zbiór setek lat doświadczenia życiowego społeczeństw, a nie tylko "bajeczki". nic tam nie jest napisane bez powodu, święte księgi byly tworzone przez najwiekszych geniuszy w historii świata. można być ateistą, ale zaprzeczanie powyższemu zwyczajnie swiadczy o niedouczeniu.

@Ijon_Tichy

11.09.2019 10:35

@kosmitolog, Nie wiem z czym polemizujesz, bo tekst nie koresponduje z twoimi pretensjami. Wynika z niego, że post to nie ceremoniały, lub przykazy, co jeść, czego nie jeść, czy też w co się ubrać itd. Wręcz przeciwnie! Bogu chodzi po prostu o szlachetne postępowanie człowieka, walkę z własnym samolubstwem, egoizmem. Odmawianie sobie jedzenia, to sprawa trzeciorzędna i nie jest ideą postu. A ty nawijasz prześmiewczo o jakichś ceremoniałach, zupełnie od czapy. Post piątkowy, jedzenie ryby itp., to pomysł katolicki i nie ma o nim mowy w Biblii. Podobnie jak wiele innych praktyk przyjętych przez KK.

@MemeNinja

11.09.2019 10:47

@Macer, Nie geniuszy, a ludzi, którzy tworzyli narody niewolników. Jak wyglądała Europa aż do 17 wieku? Pod butem papieża.