Data: 19.06.2019 11:36

Autor: Orion

Horten Ho 229 (znany także pod oznaczeniem Horten Ho IX i Gotha Go 229) – stalowo-drewniany szturmowy/bombowy samolot niemiecki typu latające skrzydło wyprodukowany w styczniu 1945 przez Gothaer Waggonfabrik AG, zaprojektowany przez braci Horten na podstawie ich wcześniejszego prototypu z późnych lat 30. XX wieku.

Ta przekozacka maszyna była inspiracją dla takich projektów jak chociażby B2 Spirit. Można przyjąć, że ten samolot był prekursorem dla maszyn zbudowanych w technologii Stealth (niewykrywalność lub niska wykrywalność dla radarów)

go229

#go229 #aircraftboners #iiwojnaswiatowa #samoloty #ciekawostki

@Macer

19.06.2019 12:00

@Orion, jak sie przyjrzec niemieckim prototypom a potem amerykanskim, to widac ze po wojnie ussmanni jeden po drugim probowali kopiowac ich wynalazki. czasem, jak w przypadku tego modelu, wcale bez lepszego skutku – B2 musi uzywac komputerow, zeby dawal sie pilotowac, Ho229 latal bez tego, po prostu byl dobrze zaprojektowany aerodynamicznie. co jeszcze smieszniejsze, jego tworcy byli samoukami. geniusz po prostu.

@Orion

19.06.2019 12:08

@Macer, kiedyś oglądałem dokument o braciach Horten i wynikało z tego, że wszystko co tworzyli było robione z paranoidalną pasją (ʘ‿ʘ) w istocie można to nazwać geniuszem bo zwykła pasja to trochę za mało.

Co do B2 to pamiętać trzeba, że jedyne co łączy go z GO 229 to kształt. Masa, materiały, przeznaczenie czy technologia to zupełnie inna bajka i prawdę mówiąc nie wiem czy takim kolosem jak Spirit dałoby rade sterować bez elektronicznego wsparcia.