Data: 28.06.2020 15:31

Autor: aborygo

Kiedyś jak czyimś ciałem miotały demony nadające nowe osobowości, wołano księdza i robiono egzorcyzmy. Naukowcy, czy też ludzie wstrzemięźliwi religijnie uznają takie przypadki za choroby psychiczne lub efekty padaczki. Ciekawi mnie ile zajmie dojście do podobnych konkluzji w przypadku osób niedookreślonych tożsamościowo (w tym płciowo), którzy żyją zasadną "nowy dzień, nowe ja".

#bekazlewactwa #bekazpodludzi #nowesredniowiecze

@aborygo

28.06.2020 18:35

@raptor @Boewulf ja tu nie chcę deprecjonować pracy egzorcystów. Zastanawia mnie tylko dwójmyślenie "ludzi rozumnych": opętania – nie wierzymy, jest na to naukowe wyjaśnienie, zaburzenia tożsamości – wierzymy, że to normalne, naturalne i po cichu zmieniamy książki od psychiatrii.

@Boewulf

28.06.2020 18:45

@aborygo, Przecież ja Cię nie podejrzewam o deprecjonowanie posługi egzorcystów. A dwójmyślenie? Nie nazwałbym tego dwójmyśleniem. Nie ma w tym nic naukowego, bo psychologia ma niewiele wspólnego z nauką. To bardziej badanie trendów statystycznych i wyciąganie z nich ułomnych wniosków dopasowywanych do jeszcze bardziej ułomnych teorii. To nawet nie jest religia (bo ta winna być spójna), tylko jakiś szamanizm pomieszany z okultyzmem.

Skończy się jak zawsze – najpierw zachwyt nad nowymi, potencjalnymi możliwościami, próba systematyzacji i opisania wszystkiego, potem zderzenie z rzeczywistością i własną niedoskonałością, foch i demolka na całego. Coś jak modernizm i postmodernizm, strukturalizm i poststrukturalizm. Cała nadzieja w tym, że po epoce pychy, szamaństwa i głupoty, powróci epoka rozumu, porządku i pokory wobec nieznanego. O ile będzie miała dokąd wracać…

Edit:

Dałeś tag #nowesredniowiecze Zupełnie niezasadnie – ja bym się tu raczej odniósł do apogeum oświeceniowej ciemnoty. Średniowiecze z Albertem Wielkim czy św. Tomaszem z Akwinu zupełnie tutaj nie pasuje.

@raptor

28.06.2020 18:30

@aborygo, akurat egzorcyści często współpracują z psychologami/psychiatrami aby właśnie zdiagnozować czy to choroba czy opętanie

@Boewulf

28.06.2020 16:00

@aborygo, Dzisiaj egzorcyści też działają i mają pełne ręce roboty. Podobno z roku na rok jest coraz gorzej. W dodatku żaden oficjalny egzorcysta nic nie zrobi bez badań psychologicznych i psychiatrycznych, które mają wykluczyć chorobę umysłową. Jak się patrzy na tych opętańców, to egzorcysta wydaje się być ich ostatnią nadzieją.

@AgentSpecjalnejTroskiFox

28.06.2020 15:50

@aborygo, ciężka niestabilność umysłowa nie wiesz kim jesteś po co jesteś co robić, często za co żyć. Niektórzy tak mają i będą mieć. Duża część jest jednak pod wpływem złego towarzystwa które ma na nich zły wpływ i ich niszczy, w bardzo dużym stopniu przez internet, ale też przez uczelnie. Te hieny wykorzystują fakt że trudno im o dobrą pracę i kogoś na kim się można oprzeć.