Jesteś użytkownikiem WhatsAppa? Inwigilacja przez służby specjalne!

Data: 29.07.2020 11:53

Autor: ziemianin

dw.com

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #Ciekawostki #Zagrozenia #WhatsApp #komunika #cyberbezpieczenstwo #niemcy #inwigilacja #BKA #Bundeskriminalamt

Według doniesień niemieckich mediów Federalne Biuro Policji Kryminalnej (BKA) ma metodę odczytu zaszyfrowanej komunikacji komunikatora WhatsApp.

Jesteś użytkownikiem WhatsAppa? Inwigilacja przez służby specjalne!

Użytkownicy WhatsAppa powinni o tym wiedzieć, że służby specjalne przechwytują dane.

Jest duże prawdopodobieństwo, że ta sytuacja ma miejsce w innych krajach. Nie mówiąc już amerykańskich agencjach mających pod kontrolą przejmowanie kopii bezpieczeństwa zdjęć i rozmów tekstowych raz na dobę. Użytkownicy WhatsAppa myślą, że korzystają z szyfrowanej komunikacji. Tak samo jest w przypadku Messengera i WeChata.

Śledczy z Niemiec najwyraźniej skorzystali z możliwości połączenia aplikacji z przeglądarką internetową na komputerze. Dzięki tej funkcji cała zawartość usługi czatu z aplikacji WhatsApp jest odzwierciedlana w oknie przeglądarki.

Mimo przeszkody dla takiego łącza służby nie mają większego problemu. Aby połączyć WhatsApp z przeglądarką lub wersją aplikacji na komputery, użytkownik musi zeskanować kod QR na ekranie komputera za pomocą aplikacji WhatsApp na smartfonie. Oznacza to, że telefon jest odblokowany. Użytkownik może również skonfigurować ochronę rozpoznawania twarzy, aby otworzyć WhatsApp.

Niemieckie stacje WDR i BR poinformowały, że są dowody procedury inwigilacji ze strony BKA, bo wykazały to dokumenty ze wstępnego dochodzenia Prokuratora Generalnego przeciwko podejrzanemu o terroryzm Magomed-Ali C. W Niemczech potwierdzono, że BKA ma metodę, która umożliwia zrozumienie krótkich wiadomości tekstowych, wideo, obrazów i wiadomości głosowych z konta WhatsApp w czasie rzeczywistym. Inne służby radzą sobie przy pomocy podobnych sposobów lub specjalistycznego oprogramowania, które dosłownie “czyta” wszystko!

W Niemczech na żądanie mediów służba BKA oświadczyła, że “generalnie nie udostępnia żadnych publicznych informacji na temat technicznych lub operacyjnych umiejętności śledczych”, aby nie zagrażać możliwościom Federalnego Urzędu Kryminalnego.

Tajemnicą pozostaje oprogramowanie, które również w Polsce pomaga śledczym, często nawet bez zezwolenia prokuratury na inwigilację użytkowników.

Uchronisz się przed tego typu inwigilacją, jeśli usuniesz informacje online zaraz po przesłaniu lub całe czaty, nie czekaj na kopie bezpieczeństwa – kasuj zbędne pliki i teksty. Nie pozwalaj na dostęp WhatsAppa bez wifi, bo masz czas na skasowanie danych. Można też zmienić komunikator chociaż trzeba wiedzieć, że wszystkie są i tak inwigilowane. Bezpieczniejszą metodą komunikacji może być czat twórców, którzy utrzymują go na prywatnym serwerze.

@ChopinHeuer2137

29.07.2020 20:24

@ziemianin, w sumie już tylko (jakoś) ufam gpg, xmpp + OMEMO i tox

@johny11palcow

29.07.2020 19:09

@ziemianin, Z tego co pamiętam najczęściej za bezpieczny komunikator podaje się Signal, choć podobno Viber tez sobie radzi całkiem przyzwoicie.

@Boewulf

29.07.2020 20:16

@johny11palcow, No tak średnio bym powiedział. Zależy co i przed kim chcesz ukryć. Signal to dzieło ludzi, którzy stoją za Radio Free Asia, a za nimi stoi CIA. To dość znany i przyzwoicie udokumentowany fakt, więc jak ktoś chce zrobić allahu akbar gdzieś w Ameryce, to gorąco polecam Signala ;)

@ChopinHeuer2137

29.07.2020 20:25

@johny11palcow, Viber sobie radzi dobrze bo pisany pod dyktando słuchających ze wschodniej strony :)

@johny11palcow

29.07.2020 21:12

@Boewulf, Tego nie wiedziałem, ale jak widać lurker uczy :)

@ChopinHeuer2137, ktoś mi wspominał, że Viber ma korzenie wywodzące się ze wschodu, ale podobno programiści się przenieśli gdzieś gdzie nie ma takiej permanentnej inwigilacji.

Jakie komunikatory byście proponowali?

@ChopinHeuer2137

29.07.2020 21:17

@johny11palcow, no ja wymieniłem. gpg dla poczty i xmpp (Ale stricte z xmpp to staram sie OMEMO używać), no i komunikatory oparte o Tox-a

https://tox.chat/download.html

https://en.wikipedia.org/wiki/OMEMO

@Boewulf

29.07.2020 21:33

Jakie komunikatory byście proponowali?

@johny11palcow, Tak jak pisałem – zależy co i przed kim chcesz schować. Nie przypuszczam żebyś był wielbicielem kozich wdzięków, więc Signal powinien być OK. Jest wygodny, sensowny i działa. Na androidzie ma bardzo fajną funkcję – pokazuje ludzi, których masz w kontaktach, a którzy też mają Signala. To dzięki temu, że jest rejestrowany na numer telefonu. Oprócz Signala poleciłbym jeszcze Wire i Threema, ale za dużo o nich nie powiem, bo używam sporadycznie.

Inna sprawa to kwestia higieny ogólnej – jak wpuszczasz syf na telefon (np. TikTok), to żaden komunikator nie pomoże. No i kwestia samego telefonu – o Huawei nawet nie ma co dyskutować, bo jestem pewny, że skośni przechwytują wszystko jak leci. To samo Xiaomi. Może Samsung?

@2_M_A

29.07.2020 11:55

@ziemianin, Wall of text hits me for critical 9k damage.

@ziemianin

29.07.2020 12:02