Darmowe audiobooki w internecie. Strony wyśmienite, dobre i przyzwoite

Data: 05.05.2019 21:28

Autor: dobrochoczy

salon24.pl

Dzięki rozwojowi technologii z tradycyjną książką coraz bardziej na rynku czytelniczym konkurują ebooki i audiobooki. O ile samemu nie jestem zwolennikiem czytania ebooków, to korzystanie z audiobooków bardzo mnie odpręża. Zwłaszcza kiedy lektor czytający audiobook umie odpowiednio oddać klimat opowieści, wtedy słuchanie takiego „Ślepnąc od świateł”, staje się emocjonalnym misterium. Zresztą powieści, które sporo zyskują w formie czytanego audiobooka, jest zdecydowanie więcej. Dla wielu jednak odstraszająco działa ich cena, która często przewyższa koszt normalnej książki. Dlatego w artykule tym przedstawię zestaw audiobook'owych stron — gdzie wartościowe książki można posłuchać za darmo. Liczba zawartych na nich audiobooków nie jest może oszałamiająca, ale ich tytuły i poziom czytających je lektorów jest najwyższej klasy. Trzymając się zasady „liczy się jakość, a nie ilość” zapraszam do zapoznania z poniższą listą.

„Wylęgarnią” darmowych audiobooków w polskim internecie jest YouTube. Wprawdzie nie ma tam wszystkich książek świata, ale każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Najważniejszym youtubowym kanałem z audiobookami jest Audioteka, mająca 58 tysięcy subskrypcji. Można na niej posłuchać za darmo ponad 400 książek po polsku. #kultura

@KrzysztofKnoblauch

09.05.2019 11:10

Na kanale Audioteka nie ma wcale darmowych audiobooków – to tylko próbki (ok. 10%) nagrań, które mozna kupić na stronie audioteka.pl.

@BlaziuBlaz

07.05.2019 05:32

@dobrochoczy, kiedy pracowałem w Holandii, a było to lata temu słuchałem sobie audiobooków Harrego i jedna z części była amatorska – nagrywał ją jakiś dzieciak, a jeden z rozdziałów czytał jego młodszy brat. Paradoksalnie podobało mi się to bardziej od oficjalnych nagrań:D Ta amatorska wersja była wzbogacona o porypane efekty dźwiękowe. Tak więc czasem gorsze wersje wychodzą lepsze;]

@Ijon_Tichy

05.05.2019 21:34

@dobrochoczy, Dużo bardziej wolę czytać niż słuchać. jednak buduję sam sobie dom i bardzo lubię słuchać na słuchawkach wykładów na różne tematy podczas budowy. Może czas na e-booki. Zobaczymy jak się sprawdzą jako tło do pracy na budowie.