Data: 01.08.2019 22:14

Autor: Macer

Unia Europejska projekt autorski:

— UE zostaje jednym państwem-federacją, ALE: Bruksela traci całą władzę.

— Wszystkie państwa narodowe rozmontowywujemy, likwidujemy rządy a ich dawnym członkom zabraniamy udziału w rządzeniu. W ich miejsce powołujemy małe regiony wielkości dawnych polskich województw, oczywiście nie z dupy tylko bazując na historycznych regionach oraz zależnościach ekonomicznych. Na przykład takim regionem byłaby Warszawa, śląska aglomeracja albo kilka miast do 100tys z przyległämi ziemiami, tak żeby wszystkie miały po kilka milionów ludzi.

— Regiony mają jak największą autonomię: własne budżety, własną politykę socjalną, niezależne prawodawstwo i władzę wykonawczą, z dwoma prawami konstytucji federalnej — wolny przepływ ludzi i kapitału (zakaz ceł wewnętrznych).

— Regiony co roku wybierają po reprezentancie, który jedzie na doroczny sejm walny. Sejm stanowi prawa wchodzące w moc nie wcześniej niż 5 lat po uchwaleniu. Ustawy mają bardziej znaczenie doradcze, bo od samorządów zależy, czy i jak będą egzekwowane.

— Jedyne urzędy centralne to coś do prowadzenia polityki zagranicznej i trybunał Straßburski, no i jeszcze jakieś instytucje do rozsądzania sporów między regionami.

— Regiony mają swoje lekkie wojska obrony terytorialnej na wzór szwajcarski, bronią atomową opiekuje się jakaś instytucja centralna. Większe armie z ciężkim sprzętem zostają sprywatyzowane z tym zastrzeżeniem, że muszą mieć siedzibę w Unii.

Zapraszam do dyskusji.

#polityka #UE #biedawizjonerstwo

@Macer

01.08.2019 23:32

znak ">" przed tekstem

@Macer

01.08.2019 23:36

@UpadlySzczurr, ja nie jestem za zakazywaniem czy cos, tylko po prostu nie wierze w ich sens. zwlaszcza ze IQ to tak naprawde tylko jeden z parametrow, a jest kilka ktore maja wieksze znaczenie, przede wszystkim motywacja, wiara w sens wlasnego zycia, ktore biora sie z tego tak demonizowanego nacjonalizmu.

@UpadlySzczurr

01.08.2019 23:49

@Macer, aha ale nie chodzi w tym tylko o podwyższenie IQ :) ale to nie temat na tą dyskusje :p

@Wolvi666

01.08.2019 23:09

@Macer, Misu takie rzeczy istniały i się nazywały Święte Cesarstwo Rzymskie i I RP XD

Nope podziękuję…

@Macer

01.08.2019 23:11

@Wolvi666, ej al RON byla calkiem fajna, pare rzeczy poprawic i wcale by nie musiala upasc… a ŚCR to tez chyba nikt nie narzekal

@reflex1

01.08.2019 23:21

@Macer, Ja bym poszedł owszem w kierunku federacji, ale na wzór szwajcarski. Z demokracją bezpośrednią.

Gdzie z jednej strony kantony w wielu (ale nie we wszystkich) aspektach mają swoje własne prawo (podobnie jak landy w Niemczech, czy regiony w Belgii), ale każde prawo może zostać zawetowane przez mieszkańców oraz mieszkańcy mogą wprowadzić nowe prawo.

Tylko nie wiem czy bo to działało z na przykład polską mentalnością.

@Wolvi666

01.08.2019 23:22

@Macer, Tak tak… wojny między księstwami Cesarstwa i rozwalenie I RP przez magnaterię… No super pomysł XD

@Macer

01.08.2019 23:23

@reflex1, nie znam dobrze szwajcarskiego ustroju wiec sie nie wypowiem.

juz tak nie narzekaj na te polska mentalnosc, jestesmy bardziej pozyteczni niz grecy i hiszpanie. zreszta u nas po prostu powinien byc anarchokapitalizm i kazdy by byl zadowolony.

@Macer

01.08.2019 23:26

@Wolvi666, co do rozwalenia RON to sa rozne szkoly, ja przyjmuje Stachniukową wersję (http://toporzel.pl/teksty/bezdzieje.html). mozna przedsięwziąś pewne kroki zeby temu zapobiec

wojny byly, bo nie istniala bron jadrowa

@reflex1

01.08.2019 23:37

@Macer, Nie narzekam. Akurat Grecy i Hiszpanie tez mogliby się nadać do porównania.

Chodzi mi o społeczeństwo obywatelskie, które myśli o państwie a nie o sobie.

Dla przykładu Szwajcarzy odrzucili w referendach pomysł 6 tygodni płatnych wakacji, pensję minimalną zapisaną w prawie pracy (teraz jest w układach zbiorowych), gwarantowany dochód podstawowy. Wyobraź sobie takie głosowania w Polsce, czy Grecji albo Hiszpanii. Wszystkie by przeszły, bo większość patrzyłaby się na własne korzyści, a nie ekonomię kraju (czy w tym przypadku federacji europejskiej).

A co do systemu szwajcarskiego, to tak bardzo w skrócie (jak masz więcej pytań to wal śmiało), to każde prawo ustalone przez polityków może być obalone przez mieszkańców. Wystarczy zebrać 50k podpisów i rząd musi rozpisać referendum na ten temat.

Kantony mają szeroką autonomie w dziedzinie fiskalnej, szkolnej (ale nie wyższej), policyjnej, socjalnej i jeszcze paru innych.

@Macer

01.08.2019 23:40

@reflex1, w polsce mielismy takie proaktywne, zaanagowane w sprawy panstwa spoleczenstwo. w pierdolonym XV i XVI wieku. od tego czasu jestesmy niszczeni ze swietnym skutkiem.

@reflex1

02.08.2019 00:03

@Macer, I dlatego się obawiam, ze system federacji z demokracją bezpośrednia w wykonaniu Europy mógłby jednak nie działać.

I nie porównywałbym demokracji szlacheckiej z demokracją bezpośrednią.

To jak porównywać demokrację ludową NRD z demokracją w RFN.

@Macer

02.08.2019 00:09

@reflex1, nie chce porownywac ustrojow, tylko postawy spoleczne. wtedy istniala u nas mądra, dalekowzroczna szlachta srednia ktora potrafila zadbac o swoje panstwo i nie dawac sie skusic na blyskotki. swoja droga wielu wsrod nich bylo kalwinow i pochodnych, czyli tak jak i w szwajcarni

@Beowulf

01.08.2019 22:29

@Macer

01.08.2019 22:33

@Beowulf, zwroc uwage, ze wystarczy kilkunastu komisarzy europejskich i juz caly kontynent jest kupiony. jak bedzie tych regionow wiecej, to wieksze prawdopodobienstwo, ze trafi sie jakis nieprzekupny. w dodatku bedzie mozna bez ograniczen sie przemieszczac, wiec jesli ci sie zle mieszka w danym kraju to godzina jazdy autem i juz jestes w innym, gdzie mowi sie tym samym jezykiem i podobne sa obyczaje. co do wojen, to w momencie kiedy mamy obywatelską armie na wzor szwajcarskiej, nie oplaca sie prowadzic wojen, bo partyzantka bylaby zbyt silna.

@Beowulf

01.08.2019 22:38

@Macer

01.08.2019 22:57

@Beowulf, nie ma na to żadnych perspektyw. za wielu bogatym osobom sie oplaca ich istnienie. ba, cala UE zostala powolana wlasnie po to, zeby korporacje mogly rekami tych komisarzy eliminowac konkurencje.

@Beowulf

02.08.2019 10:30

@Macer

02.08.2019 11:11

@Beowulf, byc moze. nie znam goscia ani jego pogladow.

na pewno nie jestem za zniesieniem wlasnosci prywatnej

@Monte

01.08.2019 22:25

@Macer, to mi wszystko przypomina -dołączamy się do trzeciej rzwszy by prześcignąć ZSRR

@Macer

01.08.2019 22:30

@Monte, niby tak, ale kurcze nie do konca. w takim ukladzie niemcy straciliby pozycje przewodnią, bo w zasadzie niemozliwe byloby jej istnienie. po kilkudziesieciu latach dawne narodowe animozje by poszly w zapomnienie, a ludzie bardziej czuliby sie zwiazani ze swoim regionem.

@UpadlySzczurr

01.08.2019 22:16

@Macer, Niby spoko ale patrząc realnie nie byłaby to potęga która mogłaby nawet aspirować do rywalizacji z USA i Chinami.

@Macer

01.08.2019 22:21

@UpadlySzczurr, no, teraz tez nie jest, wrecz tylko sie stacza. ale czy nie bylaby to poczebny dowut, bo generalnie przy malych i sprawnie zarzadzanych regionach gospodarce byloby o wiele latwiej sie rozwijac niz przy przebiurokratyzowanych molochach. sama ta sila gospodarcza dalaby juz baaaardzo duzo. inna sprawa, na czym mialaby polegac ta rywalizacja? jesli tylko na ekonomii, to prosze: firmy europejskie, mniej obciazone podatkami z racji mniejszych rządów, bylyby bardziej rentowne porownujac do innych.

@UpadlySzczurr

01.08.2019 22:38

@Macer, Niestety jestem zdania, że aby UE mogła coś zdziałać "poważniej" to musiałaby zmienić system i zacząć inwestować i grać na poważnie.

Piszę niestety bo to by oznaczało znaczne pomniejszenie znaczenia krajów takich jak Polska itp.

Po prostu polityka musi być bardziej spójna nie może być tak, że w EU jest amerykański koń trojański w postaci WB, albo że niektóre kraje takie jak Polska za rządów PiS będą robić laskę Ameryce kiedy Niemcy odmawiają im kiedy tylko mogą.

Aby zrobić z tego tworu potęgę kraje musiałyby oddać jeszcze więcej suwerenności i być tak jak stany w Ameryce, albo Landy w Niemczech.

Jednak spora część społeczeństwa nigdy się na to nie zgodzi więc nie da się tego zrealizować humanitarnie ;d

Najlepiej by było zatracić narodowości albo wpoić 1 aby tego dokonać.

Po za tym jako ludzkość niestety prędzej czy później będziemy musieli przeprowadzać eksperymenty na ludziach, klonować itp. w tym te niehumanitarne ;/ smutne to jest ale mengele i 731 przysłużyli się dość mocno swoimi eksperymentami . (możnaby przeprowadzać takie eksperymenty np. na klonach albo przestępcach nienadających się do resocjalizacji)

Ale gdy UE byłaby takim 1 federacją bez praktycznie narodowości to elita intelektualna być też zupełnie na innym poziomie niż jest teraz. Stał by podstawiony rząd aby ciemny lud to wszystko kupował i dał się manipulować a tak naprawdę rządziła by cyniczni intelektualiści którzy nie zawahaliby się robić to co trzeba by zrobić.

Ale myślę, że ciężko przekazać to co mam na myśli na papierze XD

Jestem pijany

@UpadlySzczurr

01.08.2019 22:58

@Macer hehe trochę to co napisałem jak jakiś psychiczny bełkot wygląda XD

@Macer

01.08.2019 23:04

@UpadlySzczurr,

Jestem pijany

ja tez nietrzezwy

"Po prostu polityka musi być bardziej spójna nie może być tak, że w EU jest amerykański koń trojański w postaci WB, albo że niektóre kraje takie jak Polska za rządów PiS będą robić laskę Ameryce kiedy Niemcy odmawiają im kiedy tylko mogą.

Aby zrobić z tego tworu potęgę kraje musiałyby oddać jeszcze więcej suwerenności i być tak jak stany w Ameryce, albo Landy w Niemczech.

Jednak spora część społeczeństwa nigdy się na to nie zgodzi więc nie da się tego zrealizować humanitarnie ;d

Najlepiej by było zatracić narodowości albo wpoić 1 aby tego dokonać."

no nie wiem kurwa a moze jednak wystarczyloby zeby niemcy nie chcieli nas wycyckac do ostatniego grosza, wypierdolic z kazdego biznesu ktory nam wychodzi, manipulowac nasza polityka zeby rzadzili tacy ktorzy robia ich firmom dobrze? naprawde, jakby nie mcy nie zachowywali sie jak zbyt sprytne skurwysyny, czyli jak zawsze, to pomniejsze kraje by z przyjemnoscia w te unie wchodzily. i gdyby jeszcze nie narzucano nam wynarodowienia i przyjecia lewackich nowinek spolecznych za norme. przeciez kurwa w polsce poparcie dla UE to jest jakies 70% mimo tego co sie odpierdala na co dzien.

jako ludzkość niestety prędzej czy później będziemy musieli przeprowadzać eksperymenty na ludziach, klonować itp. w tym te niehumanitarne

za duzo slabych filmow scifi, klonowanie nie ma najmniejszego sensu w momencie kiedy jestesmy w stanie zaprogramowac i wyhodowac pojedyncze narządy w plastikowym pudelku z bakteriami. i nie, nie bedziemy musieli, bo takie eksperymenty wcale nie sa wiele warte.

@UpadlySzczurr

01.08.2019 23:13

@Macer, aha ja tak tl;dr napisałem w sumie to był jakiś duży skrót myślowy powstały w mojej głowie XD, z tymi eksperymentami i klonowaniem chodzi mi głównie o modyfikacje genetyczne które możliwe, że podniosły by ludzkość na nowy poziom i nie każdy musiałby też być ponadprzeciętnie inteligentny. Takie badanie w sprawie takich modyfikacji są już prowadzone ale w bardzo małą skalę chyba coś, że w Chinach słyszałem.

Nie są warte? Dlaczego niby nie i jak możemy to stwierdzić skoro nie prowadzimy takich badań bo to nie jest humanitarne, a eksperymenty takie naprawdę dały nam sporą wiedzę medyczną, gdyby kiedyś medycy w średniowieczu nie kroili ludzi na żywca nielegalnie z ciekawości to nie mielibyśmy takiej medycyny i nikt nie ma im tego za złe bo ludzie szybko zapominają i w perspektywie czasu te parę istnień nie ma znaczenia. Oczywiście nie znaczy to że chcę powrotu eksperymentow mengele jako normalności XD

"no nie wiem kurwa a moze jednak wystarczyloby zeby niemcy nie chcieli nas wycyckac do ostatniego grosza, wypierdolic z kazdego biznesu ktory nam wychodzi, manipulowac nasza polityka zeby rzadzili tacy ktorzy robia ich firmom dobrze? naprawde, jakby nie mcy nie zachowywali sie jak zbyt sprytne skurwysyny, czyli jak zawsze, to pomniejsze kraje by z przyjemnoscia w te unie wchodzily. i gdyby jeszcze nie narzucano nam wynarodowienia i przyjecia lewackich nowinek spolecznych za norme. przeciez kurwa w polsce poparcie dla UE to jest jakies 70% mimo tego co sie odpierdala na co dzien."

Jako polaka mnie to też boli ale patrząc na to z perspektywy UE jest to prawidłowy zabieg, ogranicza resztę aby samemu być potęgą i prowadzić politykę realną. Pomijając absurdy które ue zabijają takie jak podatek ekologiczny dla hut i tym podobne które tylko zmniejszają rynek i przemysł bo huty przeniosą się po za UE tam gdzie tego podatku nie będzie.

@Macer

01.08.2019 23:20

@UpadlySzczurr,

Jako polaka mnie to też boli ale patrząc na to z perspektywy UE jest to prawidłowy zabieg, ogranicza resztę aby samemu być potęgą i prowadzić politykę realną. Pomijając absurdy które ue zabijają takie jak podatek ekologiczny dla hut i tym podobne które tylko zmniejszają rynek i przemysł bo huty przeniosą się po za UE tam gdzie tego podatku nie będzie.

ale nieeee, jesli niemcy i francuzi uwalają polska logistyke ,to nie daje to calosci UE pozytku, tylko sluzy partykularnym interesom ich przewoznikow, ktorzy sa po prostu mniej rentowni => promuje gorsze przedsiebiorstwa, to oznacza szkode dla calej unii.

szczerze watpie zeby selektywne modyfikacje genetyczne mialy w jakikolwiek sposob pomoc ludzkosci. nasz organizm jest nieskonczenie skomplikowany (układ ciągły), a selektywna modyfikacja (układ dyskretny) moze owszem zwiekszyc iq o pare punktow, ale jednoczesnie napierdoli tyle bugów w kodzie ze reszta ciala bedzie miala dziwne wady. to tak jakbys zaczal zmieniac pojedyncze linijki w kodzie ktory ma ich miliony, odczytawszy jakies pojedyncze fragmenty, ktore wydaja sie zrozumiale. i zmienisz jakas wartosc a tu JEB caly program sie posypie

@UpadlySzczurr

01.08.2019 23:30

@Macer, cóż nikt nie mówi, że taki proces jest łatwy.

"szczerze watpie zeby selektywne modyfikacje genetyczne mialy w jakikolwiek sposob pomoc ludzkosci. nasz organizm jest nieskonczenie skomplikowany (układ ciągły), a selektywna modyfikacja (układ dyskretny) moze owszem zwiekszyc iq o pare punktow, ale jednoczesnie napierdoli tyle bugów w kodzie ze reszta ciala bedzie miala dziwne wady. to tak jakbys zaczal zmieniac pojedyncze linijki w kodzie ktory ma ich miliony, odczytawszy jakies pojedyncze fragmenty, ktore wydaja sie zrozumiale. i zmienisz jakas wartosc a tu JEB caly program sie posypie"

Jednak nie wiesz tego ani ty, ani ja czy ani jak szybko by się to stało to jednak mógłby być krok milowy w historii ludzkości. Z tym, że nie prowadząc i zakazując tego typu badań odcinamy sobie szansę na poczynienie tego kroku i dajemy szansę takim Chinom które nie będą miały skrupułów aby tak robić.

"ale nieeee, jesli niemcy i francuzi uwalają polska logistyke ,to nie daje to calosci UE pozytku, tylko sluzy partykularnym interesom ich przewoznikow, ktorzy sa po prostu mniej rentowni => promuje gorsze przedsiebiorstwa, to oznacza szkode dla calej unii."

Możliwe jak najbardziej, że tak się dzieje UE i jej funkcjonowanie jest do reformacji pytanie tylko jak ją przeprowadzić i czy w ogóle da się to ruszyć bez jej rozpadu. Dlatego też o tych podatkach na przykładzie hutnictwa chyba pisałem identyczna sytuacja, kompletny bez sens.

unia powinna zacząć robić politykę realną a nie się cackać i sama wkładać kij w sprzychy jak w tym memie. Jedyne co na razie rozegrała bardzo dobrze to brexit (przynajmniej do teraz).

@UpadlySzczurr

01.08.2019 23:31

@Macer, Jak robisz takie ładne cytaty? xd

@Macer

01.08.2019 23:32

kurwa