Alledrogo, olx - kolejne "ku przestrodze"

Data: 14.03.2019 12:31

Autor: itknight

youtube.com

Kolejna lekcja odnośnie tego, czego nie kupować na allegro, olx itp. Dla mnie i dla wielu takie aukcje wydają się podejrzane na wstępie, ale jak widać na załączonym materiale – nawet fachowcy potrafią się naciąć na trefny sprzęt.

Dla przypomnienia z poprzedniego wpisu – bardzo ryzykowne jest kupowanie (niezależnie od ceny) czegokolwiek w kategoriach:

– karty pamięci

– pamięci USB

– power banki

Pozytywne opinie sprzedawców w tych przypadkach nie przekładają się na ich wiarygodność w żadnej mierze. Podchodźcie nieufnie do takich zakupów i w miarę umiejętności weryfikujcie je.

@lisq

14.03.2019 14:18

@itknight, nie rozumiem typa.

kupuje zepsuty sprzęt, wydaje na to masę hajsu i to wszystko po to żeby nakręcić film o tym jak sprzedawcy walą w pręta? Coś mi się nie dodaje.

Wiadomo, jak NIE testowane to NIE kupuj, ale może spróbuję. Raz. Ale nie dziewięc razy xd

@itknight

14.03.2019 14:42

@lisq,

Facet zarabia na naprawianiu takich rzeczy, więc podejrzewam, że takich kart to może i setki przerobił, a to co na materiale to te kilka z którymi miał problem z naciągaczami.

Oczywiście ja czy Ty nie kupisz przedmiotów z takimi opisami jak "nietestowane", czy "nie sprawdzane", albo nawet "uszkodzone". Ale jak zarabiasz na naprawianiu to właśnie takie będziesz kupować. A jak ktoś Ci świadomie sprzedaje sprawdzone wcześniej i nienaprawialne odpady jako "nietestowane, nie sprawdzane" to coś tu jednak jest nie tak.

I powiem szczerze – pretensje do czyjejś naiwności, zamiast do oszustów, to nie jest dobry kierunek. Trąci czymś w rodzaju: "zgwałcili Cię za karę, bo zbyt wyzywająco się ubrałaś".

Jak ktoś wprowadza celowo w błąd pisząc nieprawdę to oszust i kropka.

@WezWyjdz

14.03.2019 14:45

chciał typek przycebulic to teraz ma za skapstwo i glupote 乁(ツ)

@lisq

14.03.2019 14:56

@itknight, zgadzam się z większością tego co napisałeś, bo jednak "Jak ktoś wprowadza celowo w błąd pisząc nieprawdę to oszust i kropka." to należy takiego kogoś dojechać. Spory na allegro i zwrot pieniędzy, ostatecznie sądzić się. Bo tylko nieuchronność kary dla coponiektórych powstrzymuje przed ich popełnianiem oszustw.

pretensje do czyjejś naiwności, zamiast do oszustów, to nie jest dobry kierunek

a ja podtrzymam tę tezę, bo zakładam że gość widział na zdjęciach co kupuje, ewentualnie mógł poprosić o dokładniejsze zdjęcia na maila i kontynuować licytację tylko z tymi którzy dosłaliby faktycznie zdjęcia.

Wszystkie sprzęty które omawia na filmie (może poza tą sztuką gdzie biosy przylutowane są na opak) noszą w jego ocenie ślady konowalstwa- piekarnik, opalarka, brakujące elementy.

Powiedz mi czy sam nie prosi się o kłopoty ktoś, kto nie zachowuje minimum higieny przy zakupach?

Może się mylę w swoich osądach, ale jakbym na 10 kart kupił trzy z widocznymi wadami i przejebał na tym 500 zł to przedsięwziąłbym środki żeby następna partia 10 sztuk jednak nie była przynajmniej wizualnie złomem.

@lisq

14.03.2019 14:57

@WezWyjdz, zacytuję opa

Facet zarabia na naprawianiu takich rzeczy,

@WezWyjdz

14.03.2019 15:35

@lisq, nie czytałem komentarzy, nie muszę, a w treści posta tego nie było wiec.. 乁(ツ)ㄏ, i mimo wszystko uważam ze kupowanie elektronicznego złomu to głupota, a co wiecej skoro na tym zarabia to takie rzeczy są, a przynajmniej powinny być, wliczone w koszty robienia tego biznesu. chciał przycebulic i nie wyszło? trudno. jęczenie o tym w necie nie ma sensu. nie było nigdzie napisane ze 'sprawne i działa' a wiedział co kupuje, wiec jęczy i udaje oszukanego bo nie trafiły mu się perełki z przepalonym rezystorkiem które po wymianie mógłby puścić za prawie pełna cenę? no co za peszek.

@lisq

14.03.2019 15:41

@WezWyjdz,

wiec jęczy i udaje oszukanego bo nie trafiły mu się perełki z przepalonym rezystorkiem

Ja tam bardziej odebrałem to jako przestrogę dla nietechnicznych kupujących, właśnie dla tych którzy chcą przycebulić.

@itknight

14.03.2019 16:36

@lisq, to generalna przestroga, nie tylko dla tych co cebulą :-) Dla przykładu powiem jak to było z kartami pamięci w moim przypadku (kupiłem 3 w odstępach kilku miesięcy).

Pierwsza – 29,90 128GB noname – fejk (12GB w rzeczywistości), druga 88,90 128GB Sandisk – fejk (16GB w rzeczywistości), trzecia 84,90 128GB Sandisk – nie fejk. Może miałem pecha, może byłem naiwny, w żadnym z przypadków fejków nie odzyskałem pieniędzy i dopiero tą trzecią sprawdziłem tuż po zakupie.

@ViceQ

14.03.2019 16:46

@itknight, Racja, film jest raczej ku przestrodze dla przeciętnego użytkownika, żeby miał świadomość, że takie aukcje śmierdzą.

Ja jakiś czas temu trafiłem na ciekawą aukcje, gość sprzedawał GTX1080Ti za małe pieniądze (mniej niż połowa ceny początkowej). Karta sprzedawana jako działająca, jeszcze 12 miesięcy gwarancji, rzekomo używana 'do grania i renderowania'. Lampka mi się włączyła jak zobaczyłem nazwę konta z którego była sprzedawana. Konto z "mining" w nazwie. W pozostałych przedmiotach na koncie oprócz różnej maści badziewia była między innymi… koparka kryptowalut na 12 kart. No na pewno ten 1080Ti był używany do "grania" :D

@itknight

14.03.2019 16:50

@WezWyjdz, Może głupota, może nie – nie mnie oceniać jego pomysł na biznes.

Natomiast sedno w tym że jak kupujesz coś bo ktoś Ci "nawciska kitu", to wybacz, ale nie jest ważne co i w jakim stanie kupujesz. Po prostu zostałeś oszukany. Gość ma w takiej sytuacji pełne prawo "jojczeć", a psy to powinno się wieszać na tym, który go oszukał.