Data: 11.05.2019 00:06

Autor: FiligranowyGucio

https://www.o2.pl/galeria/to-oni-bronili-polski-przed-chrystianizacja-byli-elita-5982068989219457g/2

Słowiańska dusza

Choć ciężko w to uwierzyć, nie ma w Polsce muzeum zajmującego się ochroną naszych słowiańskich korzeni. Narody na południu, zachodzie czy północy Europy dbają o swoje dziedzictwo. Nam przychodzi to z trudem. Ponad tysiąc lat wypierania słowiańskich wierzeń przez chrześcijaństwo nie pomaga ratować naszej własnej mitologii. Nadzieję, że coś w tym względzie się zmieni, daje projekt grupy zapaleńców z Chojnic.

Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego "Wspólna Ziemia" chce na Pomorzu zbudować Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Projekt ma być czysto edukacyjny. Wychodzą z założenia, że skoro dzieci w polskich szkołach uczą się o Zeusie, Jowiszu i Odynie, mogłyby też poznać panteon bogów słowiańskich.

Nawet w czasie moich studiów historycznych mitologia słowiańska prawie wcale się nie pojawia. Chcemy odwrócić ten trend – aby była to wiedza powszechna, tak jak jest to w przypadku znajomości mitologii greckiej, rzymskiej czy nordyckiej – mówi Wirtualnej Polsce Radosław Sawicki ze ''Wspólnej Ziemi''.

Chcieliby, aby muzeum powstało na południu Borów Tucholskich. Jeszcze szukają odpowiedniej lokalizacji. Nie mają szalonych planów – potrzebne im 300 metrów kwadratowych. Wystarczy, by pokazać wierne kopie nielicznych zachowanych zabytków archeologicznych związanych z przedchrześcijańskimi wierzeniami Słowian. Nie zbraknie odniesień do przeszłości we współczesnych dziełach plastycznych, muzycznych czy literackich.

*Takie przeciekanie pradawnych obyczajów do naszego życia obserwujemy na każdym kroku. *Demony są żywe w naszym języku (gdy wysyłamy coś "tam do licha"), dzieci palą i topią je, by rozstać się z zimą a na Wielkanoc malujemy i zjadamy ze smakiem pogański "symbol życia". Anioły przejęły miejsce naszych opiekunek, Rodzanic, a zamiast Roda modlimy się do Jezusa. Niewiele osób pamięta jednak, że Boże Narodzenie i Wielkanoc nałożono jedynie w kalendarzu liturgicznym na słowiańskie Szczodre Gody i Jare Gody. Gdy na stole wigilijnym pojawia się 12 potraw, to tylko dlatego, że nasi praojcowie dziękowali swoim bogom za 12 udanych miesięcy.Stawiane w miejscach kultu słowiańskiego posągi pogańskich bóstw to bałwany lub bałwony (w sanskrycie bał – oznacza siłę, a van posiadanie, bałwan – mający siłę). Często znajdywane były na Rusi czy Połabiu. Na terenach Polski nie odkryto ich zbyt wiele. Teorie o pochodzeniu tych, które znaleziono, szukają źródeł w Iranie i wśród ludów nordyckich…

#slowianie #polska #historia

Brak komentarzy