@turtelian

30.09.2019 22:28

@12358, w filmiku nie ma komentarzy wiec odniose sie tutaj do jednego punktu :

22:00 zaczyna gadac o inkwizycji o tym ille ofiar jaka zla i jak kosciol mogl smiec smiec w ogole takie cos, jak sie spojrzy prawdzie w oczy inkwizycja byla ogromnym krokiem w przod wymiaru sprawiedliwosci. I ofiar bnie bylo az tak wiele bo 18-30 rocznie…

Wiec demonizowanie papieza tego konkretnego to sredni pomysl, a wszelkie wprowadzanie prawa/zalecen trzeba brac przez pryzmat tego co bylo wczesniej.

Wprowadzenie tortur wydaje sie byc faktycznie niezbyt milosierne. Ale tak naprawdę powinno to brzmieć ograniczenie tortur. Torturowanie bylo normalna praktyka a inkwizycja w teorii mogla torturowac tylko gdy nie bylo watpliwosci cod o winy i chcieli jeszczejakies zeznanie. CZyli z punktu a. tortury dla kazdego dochodzimy do b.tortury dla waskiego grona

http://sredniowieczny.pl/19-nieznanych-faktow-na-temat-inkwizycji/

https://www.pch24.pl/6-mitow-na-temat-swietej-inkwizycji,25754,i.html

http://mateusz.pl/czytelnia/rz-stosy.htm

https://pl.wikipedia.org/wiki/Inkwizycja

@Ijon_Tichy

01.10.2019 00:05

@turtelian, Prawda. Już w nie jednym miejscu spotkałem się z informacją, że inkwizycja była jak na ówczesne czasy niezwykle cywilizowaną instytucją, a dziś jest demonizowana zupełnie niesprawiedliwie i we wręcz zakłamany sposób.

@Ijon_Tichy

30.09.2019 21:59

@12358, Trudno się nie zgodzić z filmem, jednak powtórzę – KK nie jest przeciwnikiem w obecnej dobie. Atakowanie i walka z KK przyniesie więcej szkód niż pożytku wszystkim chrześcijanom. Nie mniej należy mieć ogromy szacunek dla KK w sensie społeczno-politycznym, kulturowym, historycznym – zupełnie w oderwaniu od teologicznych sporów. KK jest dobrą instytucją, pożyteczną dla Polski. Katolicy są nieświadomi błędów teologicznych, a ich wiara jest szczera i nie mam prawa osądzać ich relacji z Bogiem, choć współczuję im życia w zmyleniu teologicznym. Jako protestant odnoszę się zatem do KK z sympatią, nie zapominając o jego przewinieniach, czy też wielu błędach teologicznych.

Prawdą jest bowiem to, że KK jest ogromnym molochem, jest to struktura kościelna, cały system, w którym przekręcono wiele z czystej ewangelii i wszczepiono ogromną narośl własnych, niebiblijnych 9a czasem wręcz sprzecznych z Biblią) nauk w postaci katechizmów, niektórych ustaleń soborowych i rożnych dziwnych praktyk, z których wiele żywcem jest wzięte z pogańskich kultów od podbijanych ludów.

@12358

30.09.2019 21:04

https://m.joemonster.org/art/38483