Data: 01.06.2019 10:15

Autor: turtelian

Dziś pierwszy z serii krótkich wpisów. Oraz pierwszy z serii o podolu. Będzie trochu ‘technikaliów’ na dzień dobry, ale myśle że też mogą być ciekawe. Zapraszam!

Podole( choć lepiej powiedzieć podole i galicja bo kilka przystanków było własnie w niej) zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie, polecam podroz tam każdemu kto lubi, zamki, podróże śladami rzeczpospolitej, geopolityke, niestandartowe zwiedzanie czy po prostu miejsca gdzie czas się zatrzymał 20-30 lat temu. Niestety jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest udanie się na podole samochodem, bo do zobaczenia będzie sporo małych miejscowości, a z komunikacją tam naprawdę cieńko. Co do samochodu, jazda na polskich blachach jest raczej bezpieczna, policja mnie ani razu nie zatrzymala(a czasem dawałem jaja, raz nawet przed radiowozem) jak i większośc osób z którymi gadałem na ten temat. Może czasy gdy polowali na poljaka się skonczyły z powodu takiego, że sporo ukrainców jeździ własnie samochodami zarejestrowanymi w polsce. Co do samochodu: trzeba uważać żeby nie mieć wbite w dowodzie ciężarowy nawet jeśli to reno clio. Ja tak miałem i na polskiej granicy byłem samochodem osobowym a na ukraińskiej jako ciężarowy i musiałem zaplacić chyba 2 euro za wjazd, o ile cena nie jest problemem to czekanie w kolejce dla tirów już takowym może być. Mi się udało ale sporo zależy od straży granicznej i ich humorków.

Jako pierwszy punkt podróży proponuje lwów o którym więcej możecie poczytać tutaj : https://www.lurker.pl/p/rfJV3FEKM . Polecam spokojnie wymienić tu kasę, zatankować auto ( na martkowych stacjach ukrainskie paliwo jest lepsze od naszego ! a polowe tańsze ) i w zależności od chęci albo zostać na kilka dni pozwiedzać , albo ruszyć dalej w stronę perły podola czyli kamieńca podolskiego.

I tutaj, kawałek za lwowem zaczynają się już pierwsze atrakcję, o ile trasa do tarnopola jest naprawdę dobrej jakości, to odbicie na południe drogą ‘szybszą’ i krótszą, to walka o życie. Serio wystarczy wziąć czarno białą kamerę i można kręcić lądowanie na księżycu. Asfalt ‘postrojony’ za sovietów który nie widział żadnych napraw. Dziura na dziurze dziurą pogania. Czasem nawet asfaltu nie ma i jest ‘szutrówka’, i to są jedne z głównych dróg na mapie ! Z jednej strony polecam pojechać naokoło, żeby ostrzędzić auto i nerwy, z drugiej zobaczenie czegoś takiego i przeżycie na własnej skórze to też jakaś tam atrakcja. Czasowo droga naookolo a droga skrótem przez dziury wyniesie podobnie, bo po dziurach nie da się szybciej niż 50km/h średnio mimo braku ruchu, a jak ktoś oszczędza auto to pewnie i 30 km/h będzie jechał. No i jeszcze zostają widoki, które uzmysławiają jakie połacie idealnej do uprawy ziemi są w tamtych rejonach. https://imgur.com/a/X3sk4qw Te konkretnie zdjęcia są z pod zbaraża, ale na podolu wygląda to bardzo podobnie tylko droga jeszcze gorsza.

Jadąc tymi wertepami do kamieńca natrafiliśmy na nieplanowany przystanek jakim była skała podolska wraz z ruinami zamku. Zatrzymaliśmy się rozprostować nogi i trochu pozwiedzać. Po rusztowaniach widać, że planowany jest tam jakiś remoncik i może będzie to wkrótce odnowione. Jak widać na dzieńdobry przywitała nas banderowska szmata, naszczęscie o ile pamiętam była to jedyna na podolu. Kawałeczek dalej, w miejscowości jest kościół polski poświęcony Adamowi Mickiewiczowi. A zakonnica opiekująca się nim nawet mówiła po polsku !

A na samym środku wioski można zobaczyć najbrzydszy na świecie pomnik bodajże chmielnickiego.

https://imgur.com/a/zyKgqQF

To właśnie takie małe miejscowości z kilkoma ciekawymi rzeczami i wciąż polskimi smaczkami stanowią główną atrakcje wycieczki na podole. Przynajmniej moim zdaniem !

Perła podola i ‘niezdobywalna’ forteca jaką jest kamieniec będzie w następnym krótkim poście ! Stay Tuned ! Tam też będzie trochu o pamiątkach, bo właśnie w kamieńcu można małe co nie co kupić.

Warto może dodać, że zdjęcia pochodzą z przełomu kwietnia/maja :) bo to słońce i przyroda sugeruję polski sierpień :)

@kosmitolog @Beowulf @Pancake

#turtelian #turteliancontent #ukraina #podole #rzeczpospolita #podroze #ciekawostki

@lisq

01.06.2019 19:31

@turtelian, zmoderować Ci wpis żeby linki rozwinęły się do obrazków?

@turtelian

01.06.2019 20:03

@lisq, w sensie ze wszystkie zdjecia chcesz wkleic jako od razu widoczne ?

to trochu za dużo by było ale moglbys wybrac 2/3 zdjecia ktore ci przypadna do gustu i zostawić linka do imgura tak jak jest dla ciekawskich. Oczywiscie jesli ci sie chce.

@lisq

01.06.2019 20:23

@turtelian, dobra, nie zrozumiałem. Myślałem że na imgurze masz po jednym zdjęciu (oczywiście piszę komentarz bez zapoznania się z treścią :P).

Nie nie, jak to są albumy to nic nie będę ingerował, myślałem że nie wiesz/nie umiesz w osadzanie zdjęć u nas ;)

@turtelian

01.06.2019 20:31

@lisq, nie umiałem i nie wiedzialem :P dopiero teraz sie dowiedziałem :D w nastepnych postach wybiore kilka zdjec a wiecej bedzie dla ciekawskich w imgurze :) , ale poki co nie ma sensu od nastepnego posta to sam zrobie jak nalezy bo tez konstrukcja tekstu powinna byc inna trochu :)

@Pancake

01.06.2019 10:30

@turtelian, Ekstra :) Troche nie moje klimaty. Mozna chyba wczytywac obrazki w środku wpisu, byloby ciekawiej :) wolam @Thanos on na pewno wie jak

@turtelian

01.06.2019 10:33

@Pancake, chyba się nie da, ale @V3RS w komentarzu o tutej : https://www.lurker.pl/p/9kL86Nis9

Napisał że są wtyczki które ten problem rozwiązują poprzez najechanie myszką.

A wołałem cię bo chyba gdzieś się udzielałeś że chciałes podole, ale widocznie pomyliłem :)

Tak pomyliłem ! miałem wołać odnośnie ukrainy @WilkMorski !

@Pancake

01.06.2019 10:38

@turtelian, luzik mozesz wołać :) content ciekawy

@ProsiakZnadJeziorWarmii

01.06.2019 15:36

@turtelian, zeby były obrazki w środku tekstu klikasz na obrazek ten obok emotek i wklejasz tam link tylko pamietaj ze musi byc na końcu np .jpg Opis

I mozesz kilka obrazkow

Opis

@turtelian

01.06.2019 18:18

@ProsiakZnadJeziorWarmii, Dzieki wielkie ! to napewno trochu urozmaici sciany tekstu ! Pewnie zrobie tak ze beda 2-4 zdjec a reszta w imgurze dla wybitnie chetnych :)

test atomowy

a teraz bedzie drugi super turbo test

niezly przystojniak

@V3RS

03.06.2019 10:40

@turtelian, btw, żeby obrazek działał po najechaniu mając dodatek do przeglądarki imagus, to musisz go dać jako link "[ Wyświetlany tekst ]( https : // wklej-link. pl do imgura/ ) " , bo mając jak wyżej, sam tekst to nie śmiga.