@Lime

04.04.2019 08:06

@FakeMMR, @zakowskijan72: zapoznalem sie z waszymi opiniami, ktore podzielam; zastanawia mnie jedna rzecz w tym calym win vs linux, zawsze temat schodzi na tory kompatybilnosci z oprogramowaniem i zawsze rozchodzi sie glownie o gry i moze pare innych narzedzi typu photoshop czy inny after effects; jakos bardzo malo sie mowi o kompatybilnosci specjalistycznego oprogramowania np CAD/CAM/CAE, no i tu linux ssie; dopoki majkrosoft bedzie oplacal tworcow tegoz oprogramowania, dopoty ja nie bede mogl zrezygnowac z windowsa.

@FakeMMR

04.04.2019 10:53

@Lime, No podobno ciężko ze specjalistycznym oprogramowaniem,Ja nie używam, ale podejrzewam iż są zamienniki z których nikt by nie chciał korzystać.Jak mówiłem nie twierdzę, że linux jest lepszy na desktopy, ale dla dla zwykłego zjadacza chleba, do oglądania yotube, porn dla ubogich, irc etc wystarcza i jest już o wiele lepszy niż win10.

Windows był dobry, ale musieli go zepsuć, bo trzeba jakoś zarabiać i wydawać nowe wersje.

Co do opro – to nie zawszę wina linuxa.Windows jest popularniejszy, dlatego twórcy opro dopasowują się do win.

Na szczęście dzięki paskudnemu wydaniu win10, linux desktopowy nabiera rozpędu, nie tylko przybywa użytkowników, ale i poprawek różnego rodzaju…

@zakowskijan72

04.04.2019 19:20

jakos bardzo malo sie mowi o kompatybilnosci specjalistycznego oprogramowania np CAD/CAM/CAE, no i tu linux ssie

@Lime, mało się mówi, bo nie ma o czym mówić. Każdy rozsądny człowiek się w tym temacie zgodzi. Nie ma alternatyw, a każdy, kogo stać wydać $10k na SolidWorksa nie będzie żydził $100 na licencję Windowsa i kombinował, jak to uruchomić pod Wine.

@zakowskijan72

02.04.2019 19:49

@mosiek, niestety, ale swoimi wypowiedziami dowodzisz, że bladego pojęcia nie masz o licencjach otwartego oprogramowania. Równie dobrze mógłbym dyskutować z płaskoziemcą albo antyszczepem. Twój zestaw argumentów opiera się na wyrywkowej wiedzy z internetu, zebranej zapewne na forach dla windzianych fanboyów. Zapewne bez googlania nie potrafiłbyś wymienić podstawowych różnic między licencją GPL a LGPL.

Sorry, naprawdę nie chcę, żeby to brzmiało jakbym chciał Cię obrazić, ale po prostu tego co napisałeś nie da się inaczej skomentować.

@FakeMMR

02.04.2019 19:58

@zakowskijan72, @mosiek Ale dajcie spokój, steam to scierwo i nie są to gry na linuxa, tylko na wine(proton)+vulkan …To nigdy nie będzie tak wydajne jak granie na win7 czy nawet 8.1

Bez jak, albo mówi o grach na OpenGL, albo o niczym …

@zakowskijan72

02.04.2019 20:05

nie są to gry na linuxa, tylko na wine(proton)+vulkan

@FakeMMR, lol. To, że Valve kilka miesięcy temu wypuściło Protona nie oznacza, że wszystkie gry na Steam chodzą na tej protezie. W rzeczywistości jest ich pewnie jakiś promil.

Ech, zapomniałem, że jestem w internetach, gdzie wszyscy są ekspertami od wszystkiego… :/

@FakeMMR

02.04.2019 20:13

@zakowskijan72, No tak, tłumacz directx na opengl powstał sobie dla jaj, a nie do wspomnianych gier…:)

@zakowskijan72

02.04.2019 20:27

@FakeMMR, tłumacz powstał po to, by umożliwić granie pod linuksem w gry, których producenci nie planują natywnego wydania danego tytułu dla tej platformy. Tu masz listę tytułów które są "Proton compatible":

https://store.steampowered.com/curator/33483305-Proton-Compatible/

Na obecną chwilę są to 134 tytuły.

Tutaj masz natomiast tytuły "najczęściej grane" z kategorii "SteamOS and Linux":

https://store.steampowered.com/linux#p=0&tab=ConcurrentUsers

Mi wyświetlają się aktualnie 3871 tytuły. Najczęściej grane.

I na tej podstawie szanowny pan @FakeMMR stwierdza, cytuję "steam to scierwo i nie są to gry na linuxa, tylko na wine(proton)+vulkan".

Podsumowując, jest to typowe "nie znam się, więc się wypowiem". Ekspert z piku Dunninga-Krugera jak stąd do Damaszku.

@FakeMMR

02.04.2019 20:34

@zakowskijan72, @FakeMMR, tłumacz powstał po to, by umożliwić granie pod linuksem w gry, których producenci nie planują natywnego wydania danego tytułu dla tej platformy. Tu masz listę tytułów które są "Proton compatible":

No a o czym ja pisałem( ͡º ͜ʖ͡º)To ulepszone wine(proton+vulcan) Powstało, żeby to sierwo(steam) opchnął więcej gier.Gdyby dało się na tym uruchamiać gry z po za streama jeszcze, to sam bym z ciekawości na to luknął.Ale jest to praktycznie niemożliwe, aby gry działały wydajniej niż w jakimkolwiek windowsie( nie żadnych szans)Chyba, że odbywa się to kosztem grafiki,,

@mosiek

02.04.2019 20:36

@zakowskijan72, nie wiem stary do czego zmierzasz ale twoje wypowiedzi świadczą o kilku rzeczach: że masz za duże ego, że zmierzasz w kierunku zła generalnie w swojej psychice, nie radzisz sobie z odpowiedzią na proste argumenty i jeszcze kilka innych elementów których teraz nie wymienię. Na twoim miejscu grubo bym się zastanowił, czy nie jesteś psychopatą i podjął odpowiednie kroki żeby się z tej choroby psychicznej wydostać. Zwykle w takich chorobach ego przesłania racjonalne zachowania co może prowadzić do agresji wobec ludzi i tym samym trwałego zamknięcia twojej osoby przed czyjąś – również twoją – krzywdą.

Jeżeli nie rozumiesz tak prostej rzeczy jak licencja GPL i co ona za sobą niesie świadczy tylko i wyłącznie o defektach myślenia u ciebie.

Ja tymczasem wrzucam ciebie na czarną, bo ataki ad personam nie będą przeze mnie przyjmowane.

Dla ciebie zadanie jest przemyśleć życie i być bardziej przyjaznym dla ludzi.

Trzymam kciuki za twoje wydostanie się ze świata urojeń.

@zakowskijan72

02.04.2019 20:43

Jeżeli nie rozumiesz tak prostej rzeczy jak licencja GPL

@mosiek, niestety, kolego, to Ty nie rozumiesz, że ekosystem linuksa to nie tylko "licencja GPL". Tak jak napisałem wyżej:

"Zapewne bez googlania nie potrafiłbyś wymienić podstawowych różnic między licencją GPL a LGPL".

Podtrzymuję to zdanie.

Ja tymczasem wrzucam ciebie na czarną, bo ataki ad personam nie będą przeze mnie przyjmowane.

Bardzo mi z tego powodu przykro, natomiast nazwanie ignorantem człowieka, który wypowiada zdania "skoro linuksy są GPL, to taki Steam OS też powinien być" nie jest atakiem ad personam, tylko stwierdzeniem oczywistego faktu. Po głębsze wyjaśnienia odsyłam na stronę:

https://store.steampowered.com/steamos

Również życzę pomyślnego spuszczenia ciśnienia ze swego ego. Na czarną nie wrzucam, gdyż nie zwykłem zamykać się w bańce własnych opinii i otaczać jedynie tymi, którzy się ze mną zgadzają.

@SkaranieBoskie

02.04.2019 19:36

@FakeMMR, Dlaczego tego tekstu nie można po prostu napisać? Kwadrans słuchania, w mordę jeża… a tekst pewnie możnaby przeczytać w minutę. Nie mówiąc już o tym, ile filmik pożera transferu. Z mojej strony – strzałka w dół.

Żeby nie było – sam jestem linuksowcem.

@FakeMMR

02.04.2019 19:49

@SkaranieBoskie, A co mnie twój gówno limitowany internet?( ͡º ͜ʖ͡º)

@SkaranieBoskie

02.04.2019 20:38

@FakeMMR, I właśnie przez takie podejście nie wyrabia się infrastruktura i limity są, jakie są. Poza tym ja swój czas szanuję (dlatego w domu używam Linuksa).

@mosiek

02.04.2019 16:58

@FakeMMR, na linuksie można więcej zrobić ale trzeba korzystać z konsoli. Windows za to jest wygodniejszy w użyciu.

No i Windows wspiera większość gier, czego nie można powiedzieć o linuksie. Gry pod linuksa muszą być pisane pod konkretną dystrybucję i wersję.

@FakeMMR

02.04.2019 17:02

@mosiek, > Gry pod linuksa muszą być pisane pod konkretną dystrybucję i wersję.

Większość wystarczy w paczki .deb i rpm A jak nie to można paczki rar do ręcznej kompilacji…( ͡° ʖ̯ ͡°)

@mosiek

02.04.2019 17:15

@FakeMMR, to niech w ogóle producenci gier dzielą się kodem źródłowym od razu, a nie jakieś kompilacje i problemy ze sprzętem czy OSem, nie? Co się będziemy szczypać po cholewkach! :D

@FakeMMR

02.04.2019 17:19

@mosiek, Aha, no tak.Ale paczki rpm i deb w większości załatwiłyby sprawę.Gdyby były, to zaraz ktoś by zrobił "lekki" OS oparty na X, a właściwie X tylko z wyciętym zbędnym softem itd..

@mosiek

02.04.2019 18:13

@FakeMMR, Linux pod gry – genialne w swojej prostocie! Tylko trochę szkoda kompa jeżeli ma na nim stać tylko Linux pod gry…

@zakowskijan72

02.04.2019 18:15

Gry pod linuksa muszą być pisane pod konkretną dystrybucję i wersję.

@mosiek, za takie herezje dostałeś ode mnie minusa. Dobrze, że Gaben tego nie przeczytał, bo wtedy by nie wypuścił pod linucha klienta Steama. XD

@mosiek

02.04.2019 18:17

@zakowskijan72, na necie znajdziesz sobie art na ten temat. Gość rozłożył linuksa na łopatki jeżeli chodzi o gry. A próbował wielu dystrybucji, chyba nawet kilkunastu.

@zakowskijan72

02.04.2019 18:30

na necie znajdziesz sobie art na ten temat

@mosiek, "problem" polega na tym, że ja z linucha korzystam na co dzień od z górą dwudziestu lat. I znam temat gier na wylot, od nethacka, poprzez X Galagę i pierwsze kilkanaście tytułów na Steama, aż do dzisiejszej bogatej biblioteki gier w które można z pomocą tej platformy na linuchu pograć. Nie potrzebuję czytać wynurzeń jakiegoś leszcza z neta, który linucha widział przez pięć minut, żeby przygotować sobie materiał do obrony z góry założonej tezy.

Moja aktualna biblioteka gier pod Steamem nie jest może imponująca (53 tytuły), ale to głównie dlatego, że po pierwsze jestem wybredny, a po drugie szkoda mi czasu na granie :P

Natomiast jest tam i War Thunder, i Team Fortress 2, i XCOM: Enemy Unknown, i This War of Mine, i The Talos Principle, i Portal (1 i 2) jak również Half-Life (1 i 2), Hotline Miami, FTL czy Wiedźmin 2, że wymienię tylko popularniejsze tytuły. Nowości niewiele, ale i sprzęt z 2012 roku, więc nie uciągnie wszystkiego.

"Steam OS" Valve to ich brand linucha, to co pójdzie na tym pójdzie i na wszystkim gdzie da się posadzić klienta Steam. Więc nie mów mi, proszę, że jakiś pryszczers z neta zna się na tym bardziej niż kolesie z Valve, którzy w tę technologię inwestują.

@mosiek

02.04.2019 19:23

@zakowskijan72, ale wiesz że z generalnego punktu widzenia, skoro linuksy są GPL, to taki Steam OS też powinien być? A nie jest i jest to z samego założenia nielegalne? Taka dygresja, bo ludzie chyba nie za bardzo kontaktują odnośnie licencji i linuksów.

Nie bawiłem się Steam OS ale dla mnie jeżeli na windzie wszystko chodzi lepiej i szybciej niż na linuksie to chyba decyzja jest prosta, jasna i logiczna. Naprawdę nie trzeba bawić się w darmowe rozwiązania, skoro niskim kosztem można skorzystać z rozwiązań closed-source które po prostu są w praktyce lepsze. A ja folii nie noszę więc mi to lata koło batona czy ktoś zobaczy jakieś szczególne moje dane z gier. Natomiast do rzeczy stricte prywatnych stosuję inne rozwiązania i co ciekawe właśnie te open-source i bezpłatne.

@zakowskijan72

02.04.2019 19:42

Taka dygresja, bo ludzie chyba nie za bardzo kontaktują odnośnie licencji i linuksów.

@mosiek, nie obraź się, ale jesteś tego najlepszym przykładem.

@mosiek

02.04.2019 19:44

@zakowskijan72, dzięki za merytoryczną wypowiedź. Doceniam. Nie ma to jak atak ad personam przy braku argumentów.

@aborygo

02.04.2019 16:13

@FakeMMR, linux jest lepszy od Windowsa pod każdym względem, poza tym, że Windows jako tako działa.

@drewniany

03.04.2019 11:55

@aborygo, No i windows jest rozreklamowany. NOWY LAPTOP Z NAJNOWSZYM WINDOWS 10 W ZESTAWIE!!!

@komakow

02.04.2019 08:21

@FakeMMR, Nie no, ten typek gada takie pierdoły xd