Ekonomiści: odbudujmy gospodarkę w duchu obiegu zamkniętego

Data: 17.05.2020 20:34

Autor: Starszyoborowy

wgospodarce.pl

Odbudowę gospodarki po pandemii warto oprzeć na zasadach gospodarki obiegu zamkniętego. Nie oznacza to rezygnacji z plastiku, ale wydłużenie jego życia poprzez standaryzację materiałów i opakowań oraz skuteczniejszy recykling (w tym chemiczny).

Zmiany wymaga też projektowanie urządzeń codziennego użytku, tak aby ułatwić ich naprawę i przetwarzanie. Oprócz korzyści dla środowiska pozwoliłoby to częściowo uniezależnić polską i europejską gospodarkę od dostaw krytycznych surowców, np. paliw kopalnych i metali ziem rzadkich – twierdzą ekonomiści ING w raporcie „Osiem mitów o gospodarce obiegu zamkniętego”.

#gospodarka #gospodarkapolska

@malcolm

17.05.2020 23:51

@Starszyoborowy, ekonomiści przecież w praktyce robią zupełnie inaczej niż mówią – przykład – maszynka do strzyżenia znanej firmy : cena 100 zł , grzebień ktory się szybko łamie do niej 70 zł ;-)

żeby zrobić obieg zamknięty wystarczy wystandaryzować akumulatory w urządzeniach domowych z możliwością ich wymiany. Nikt urządzeń na baterię/aku w formacie AA/AAA nie wyrzuca bo się skończyły a jak już jest zabudowany to leci do kosza choć padła część za 5 zł :-)