@reflex1

19.05.2019 23:20

@L3stko, Tak trochę pan redaktor nie do końca ogarnął temat.

Na temat broni (co tez mnie boli ze zagłosowali na tak) zapomniał wspomnieć ze Helweci wywalczyli sporo ustępstw dla siebie w tej dyrektywie. Tak naprawdę jedyna rzecz, która obejmie Szwajcarię z tej dyrektywy to zakaz magazynków większych niż 20 dla pistoletów i 10 dla karabinków. No plus koszta biurokracji i dodatkowych pozwoleń i rejestracji broni, która do tej pory nie była zarejestrowana (chociaż z tym może być różnie).

Co do reformy fiskalnej połączonej z reformą tutejszego ZUSu. To tez tak naprawdę prawie nic się nie zmieni. Jedynie to ze multikorporacje będą tak samo opodatkowane jak firmy lokalne. Dla przykładu w kantonie Genewa (każdy kanton ma inne stawki, więc nie dam rady napisać o wszystkich) do tej pory firmy ze statusem specjalnym (czytaj multikorporacje) płaciły 11,6, reszta 24,2% podatku. Teraz wszyscy będą płacić 13,99.

Co do ZUSu to tak w skrócie, to zwiększa stawki i dla pracownika i dla pracodawcy. Dodatkowo z budżetu CH ma iść na ZUS 2mld chf rocznie.

Wiec stwierdzenia Bankiera

Z kolei aby rozwiać obawy, że ten transfer z budżetu odbędzie się kosztem obywateli, o 2 miliardy franków mają się zwiększyć składki emerytalne płacone przez firmy.

Nie jest odzwierciedleniem tego jak ma to wyglądać.