Leopard 2PL z opóźnieniem. Prototyp nie zakończył testów

Data: 22.05.2020 17:28

Autor: malcolm

defence24.pl

#wojsko #leopard2

Modernizacja 40 letnich Leopardów we współpracy z niemieckim partnerem idzie ciężko – dalej prototypy nie spełniają wymogów (podobno m.in podstawowego w zakresie ochrony balistycznej) Zawsze można obniżyć wymagania. Udało się za to kasę na program zwiększyć już o prawie połowę w stosunku do zakładanego a cena modernizacji to ponad 25 mln na sztukę. Nowy ruski T90 w wypasionej wersji to jakieś 16 mln zł , a nówka sztuka Leopard2a7 w kontraktach zaczyna się od 27,5 mln zł – niebezpieczne zbliżenie modernizacji do ceny nowego. Co ciekawe modernizacja nizjak nie zbliża parametrów wersji a7. Ogólnie ciekawe doświadczenie na przyszłość.

@drit

23.05.2020 07:28

@malcolm,

Dla obrony tutejszej wschodniej granicy taniej by było zainwestować przez min. Płaszczaka w kilkanaście cystern ze spirytusem, postawionych na drodze armii kacapskiej.

Pomysł ukradziony od niemców, patent zadziałał ale tylko kilka dni.

Ile mamy w miarę nowoczesnych brygad pancernych? – Trzy? Ani to do ataku (bo za mało) ani do brony (broń typowo ofensywna), drogie w użytkowaniu, szybko starzejące się technicznie – same wady.

Do spokojnego snu potrzeba – satelita szpiegowski, rakiety taktyczne na ruchomych nośnikach (kolej albo samochody).

@radudzik

22.05.2020 17:48

@malcolm, ktoś dał ciekawy komentarz

Sukces to mają tylko Niemcy. W rozmowach prowadzonych od 2000 roku Niemcy proponowali właśnie te czołgi (A4). W trakcie rozmów Pan Romuald Szeremietiew wytknął im że proponują nam czołgi które albo oni (Niemcy) zutylizują, albo my od nich odbierzemy. Przy czym koszt utylizacji to 40% wartości nowego czołgu. Pan Szeremietiew postawił warunek, że albo będziemy mieli pełne prawo do remontów i modernizacji albo nie chcemy tego złomu. Postawił też dodatkowy warunek – chcemy z Niemcami budować czołg następnej generacji. Niemcy przez 3 tygodnie milczeli ale zaaprobowali te warunki. Do Polski przyjechała delegacja Rheinmetall i KMW. Strony były zadowolone z postępu rozmów. Tylko nieoczekiwanie Pana Romualda Szeremietiewa oskarżono o korupcję i aresztowano. Rozmowy przerwano. Następny Minister Obrony Narodowej Pan Jerzy Szmajdziński podpisuje umowę na zakup czołgów bez możliwości remontów i modernizacji przez stronę Polską. Pana Szeremietiewa uniewinniono w 2015 roku. Teraz mamy efekt pracy kilku służb. Tylko czy naszych ?

@drit

23.05.2020 07:48

@radudzik,

Większy dramat z amunicją gładkolufową – niemcy nie chcieli i nie chcą sprzedać licencji na nią a nasze podróby są do dipy.

Ze 120 mm nowoczesną amunicją (nie NATO-wską) do siedem dwójek też problem.

Zdolność bojowa sił pancernych wynosi na dzisiaj zero (za gen. w stanie emerytalnym Skrzypczakiem).