Ile kosztowała oczyszczalnia Czajka w Warszawie? Więcej niż strategiczny gazoport w Świnoujściu!

Data: 30.08.2019 23:58

Autor: ziemianin

niewygodne.info.pl

#codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #afera #niewygodneinfo

Oczyszczalnia Czajka w Warszawie uchodzi za jedną z najdroższych oczyszczalni świata. Trwająca w latach 2008 – 2012 inwestycja, która polegała na przebudowie i modernizacji istniejącej już oczyszczalni na Białołęce, pochłonęła blisko 3,7 mld zł. Z przetargiem na jej budowę wiążą się kontrowersje, bowiem odrzucona została oferta o kilkadziesiąt procent tańsza, od tej która wygrała. W efekcie budowa "Czajki" w Warszawie pochłonęła więcej środków, niż budowa strategicznego dla Polski gazoportu w Świnoujściu!

Ile kosztowała oczyszczalnia Czajka w Warszawie? Więcej niż strategiczny gazoport w Świnoujściu!

Fakty są takie, że oczyszczalnia "Czajka" wraz z infrastrukturą towarzyszącą była (obok II linii metra) największą inwestycją infrastrukturalną w Warszawie. Jej realizacja składała się z kilku elementów: rozbudowy już istniejącej oczyszczalni ścieków na Białołęce, budowy spalarni osadów oraz systemu przesyłu ścieków. Koszt wyniósł prawie 3,7 mld zł.

Koszty mogły być niższe, jednak w toku trwania postępowania przetargowego zdyskwalifikowana została oferta konsorcjum firm, które chciały zrealizować inwestycję za cenę niemal dwukrotnie mniejszą od tej, którą zaoferował zwycięzca przetargu. Powodem odrzucenia tańszej oferty miały być błędy w dostarczonej dokumentacji. Konsorcjum zadeklarowało, iż jest skłonne poprawić wszystko to, do czego Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie miało zastrzeżenia, nie zmieniając przy tym ceny. Deklaracja ta pozostała jednak bez odpowiedzi ze strony władz miasta, które zgodnie z prawem musiały tę ofertę odrzucić.

Efekt był taki, że budowa "Czajki" pochłonęła prawie 3,7 mld zł i w ostatecznym rozrachunku okazała się być droższa od budowy strategicznie ważnego dla Polski gazoportu w Świnoujściu, na którego realizację wydano łącznie 3,638 mld zł.

– "Jak ci platformersi robią, że wszystkie inwestycje kosztują za ich rządów strasznie drogo?" – napisał na Twitterze prof. Stanisław Żerko. I trudno się z tym prowokacyjnym tonem nie zgodzić, jeśli popatrzymy przez pryzmat kosztów budowy oczyszczalni Czajka i porównamy je z kosztami innych podobnych inwestycji lub nawet przyłożymy je do kosztów budowy np. wspomnianego powyżej gazoportu w Świnoujściu . . .

@grafzero

31.08.2019 15:33

@ziemianin, To jest ciekawe, że tu można przeczytać sensowny tekst, a tymczasem na wypoku "hurr durr w Wiadomościach znowu obrażajo opozycję".

@arti

31.08.2019 20:45

@grafzero, po to są dwa portale, każdy idzie tam gdzie oczekuj znaleźć to czego szuka. Swoją drogą idę o zakład, że wykop jest silnie skażony płatnymi trolami, nas się jeszcze nie czepiają bo za mała widownia ale i na to przyjdzie pewnie czas. Tam każda informacja o zabarwieniu polityczno, religijno ideologicznym zawsze zostaje opatrzona dziesiątkami komentarzy wyłącznie o charakterze ośmieszająco / atakującym bez wgłębienia się w sprawę, a przecież lata temu tak nie było.

@grafzero

31.08.2019 20:49

@arti, Ale wiesz ja wiele tych hejterów kojarzę i mam wrażenie, że to ideowcy. Przecież taki artpop kiedyś się wypucował, że pracuje w jakimś ośrodku wsparcia dla zmieniających płeć.

@arti

31.08.2019 20:52

@grafzero, no myślę, że jedno nie wyklucza drugiego, jak byś miał zostać płatnym trułem, to pewnie zatrudnił byś się po tej stronie z którą się utożsamiasz, ale widać ,że te teksty są przygotowane, ludzie kiedy reagują spontanicznie to trochę inaczej piszą nawet jak popierają to czy tamto.

@grafzero

31.08.2019 20:53

@arti, Tylko jak masz ideowca to nawet mu płacić nie musisz :)

@Bing

31.08.2019 08:47

@reflex1 jak darzę cię szacunkiem że po tylu latach wypiąłeś się na wykop i konsekwentnie sie tego trzymasz, tak pewnych działań nie kapuje . Rozumiem że źródło może być wątpliwe, ale sama informacja jest oficjalna i sprawdzona.

Rozbudowa zakładu zakończyła się w 2012[10]. Koszt rozbudowy oczyszczalni, budowa zakładu spalania osadów oraz ułożenie systemu rur dostarczających ścieki wyniósł ok. 3,7 mld zł

https://pl.wikipedia.org/wiki/Oczyszczalnia_%C5%9Aciek%C3%B3w_%E2%80%9ECzajka%E2%80%9D

Uważam że każdy powinien być w pełni świadomy na co i ile pieniędzy wydajemy.

@reflex1

31.08.2019 14:35

@Bing,

Rozumiem że źródło może być wątpliwe

No i sam sobie odpowiedziałeś.