Kto z kim, czyli frakcje w Parlamencie Europejskim

Data: 24.05.2019 14:07

Autor: Harnas

polskieradio.pl

PE obecnie składa się z 766 posłów (po czerwcowych wyborach w PE będzie 751 eurodeputowanych), wybranych w 28 Państwach Członkowskich Unii Europejskiej. Od 1979 r. posłowie są wybierani w powszechnych wyborach bezpośrednich na okres 5 lat. Liczba posłów do PE z każdego kraju jest w przybliżeniu proporcjonalna do liczby jego ludności. Na mocy traktatu lizbońskiego żaden kraj nie może mieć mniej niż 6 lub więcej niż 96 przedstawicieli.

Kandydaci do parlamentu startują w wyborach zwykle w barwach którejś z partii istniejącej w danym kraju, jednak po wejściu do PE przyłączają się do jednej z frakcji politycznych funkcjonujących oficjalnie w Europarlamencie (lub pozostają niezależni). Posłowie dobierają się w grupy polityczne według podobieństwa poglądów. Politycy zasiadają w izbie parlamentu według przynależności do frakcji, a nie według przynależności narodowej.

Prawo UE dokładnie określa na jakiej zasadzie powstają europejskie partie polityczne. Każda frakcja musi się składać z co najmniej 25 deputowanych reprezentujących minimum 7 państw (jedna czwarta państw członkowskich). Obecnie w PE znajduje się siedem frakcji.

#polityka #eurowybory #partia

Brak komentarzy