@Ijon_Tichy

15.06.2019 21:59

@Graf_Spee, Różaniec został wynaleziony w katolicyzmie w roku 1090 – prawie tysiąc sto lat po Chrystusie!

Ewangelia Mateusza: 6:7-8 Jezus dosadnie neguje powtarzane w kółko modlitwy.

7.A modląc się, nie bądźcie wielomówni jak poganie; albowiem oni mniemają, że dla swej wielomówności będą wysłuchani. 8. Nie bądźcie do nich podobni, gdyż wie Bóg, Ojciec wasz, czego potrzebujecie, przedtem zanim go poprosicie.

Ludzie, którzy modlą się na różańcu i klepią w kółko wykute na pamięć "modlitwy", zachowują się tak, jakby myśleli, że generują jakąś manę, za którą mogą wyczarować różne rzeczy. Jest to nie tylko niedorzeczne i budzace wyrozumiałe współczucie, ale przede wszystkim jest to jawnie sprzeczne z Biblią.

@Orki

15.06.2019 22:03

@Ijon_Tichy, A tak coś czułem od zawsze, że mantrowanie modlitw to mało katolickie jest ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chociaż z drugiej strony, że niby to rodzaj medytacji, no ale i tak niezbyt, bo jest przecież medytacja Ignacjańska, która z tego co pamiętam nie wymaga mantrowania

@rebeliant

15.06.2019 22:29

@Ijon_Tichy, odmawianie różańca w sposób, który opisałeś rzeczywiście jest pozbawiony głębszego sensu. Samo przez się jednak narzuca się kontemplacja i rozważanie tajemnic życia Pana Jezusa (radosnych, bolesnych, chwalebnych i światła). Modlitwa na różańcu wiąże się naturalnie z przeżywaniem Ewangelii.

@Ijon_Tichy

15.06.2019 23:07

@rebeliant, Co kto lubi. Dla mnie to mantra, bełkot i nie ma nic wspólnego z żywą relacją z Bogiem. Tym bardziej, że Jezus zabrania tak robi, zaś różaniec wprowadzono tysiąc sto lat po narodzinach jezusa Chrystusa….

@rebeliant

15.06.2019 23:21

zaś różaniec wprowadzono tysiąc sto lat po narodzinach jezusa Chrystusa….

@Ijon_Tichy, i w zasadzie wszystkie modlitwy w nim zawarte są wzięte z Biblii. Ja bym tej modlitwy nie nazywał bełkotem. Bełkotem natomiast staje się bezmyślne powtarzanie słów przez ludzi, o których mówiłeś

@Graf_Spee

16.06.2019 06:48

@rebeliant, ja osobiście nigdy nie modliłem się na różańcu, ale myślę, że jest przydatną bronią do walki ze złem.

@Orki

16.06.2019 07:23

@rebeliant, @Graf_Spee : przede wszystkim należy rozważyć czy różaniec nie jest bluźnierstwem przeciwko wierze- z tego co wiem i pamietam oficjalna doktryna Kościoła mówi że Różaniec spoko, o ile nie mantrujesz- inaczej lepiej wcale nie odmawiaj bo tylko ku szatanowi idziesz- także wg. naszego Kościoła to dopuszczalna forma medytacji i modlitwy, ale niebezpieczna, bo wymaga znacznej odpowiedzialności. Tak to pamiętam i rozumiem.

Różaniec jako broń? Meh, a czy Twoje ubranie zewnętrzne i duchowość jest bronią? Czy powinieneś do niego tak podchodzić?

Nie podoba mi się ten sposób myślenia- Różaniec=broń, bo sugeruje walkę i przemoc zamiast tarczy i opoki którą w zamierzeniu jest jak sądzę.

Nie żebym był jakimś pedalskim pacyfistą- ale nie róbcie z pięknego założenia i koncepcji jakiegoś bezpośredniego oręża do walki z demonami jak dewotki, debile i pseudoegzorcyści.

@MrHardy

15.06.2019 18:07

@Graf_Spee, Katole i inni leczcie się na nogi bo na łby za późno

@Orki

15.06.2019 17:27

@Graf_Spee, Jestem katolikiem, ale uważam że te całe Mieczowe Ślubowania, Krucjaty różańcowe, walki z demonami zdurnowacenia poglądów innych ludzi, czy tam demonami skrzypiących zawiasów i inne zakrawające na gusła i zdewocenie przedsięwzięcia, ośmieszają mój Kościół i wiarę.