WTF? Dlaczego Stuhr ma dostać zadośćuczynienie za smog od nas wszystkich, a nie od władz . . .

Data: 02.10.2019 08:45

Autor: ziemianin

niewygodne.info.pl

#wtf #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #krakow #warszawa #smog #niewygodneinfo

Wczorajszy wyrok warszawskiego sądu wydany z powództwa aktora Jerzego Stuhra, dziennikarza Mariusza Szczygła i tłumacza Tomasza Sadlika wydaje się być co najmniej kontrowersyjny. Oto bowiem Skarb Państwa (czyli my wszyscy) będzie musiał wypłacić 35 tys. zł zadośćuczynienia m.in. za to, że jeden z wyżej wymienionych z powodu smogu był zmuszony przez cały rok ćwiczyć w klimatyzowanych pomieszczeniach klubu fitness w hotelu Marriott. Sąd uznał, że winne jest całe państwo, a nie np. samorządy Warszawy czy Krakowa, gdzie problem smogu występuje.

WTF? Dlaczego Stuhr ma dostać zadośćuczynienie za smog od nas wszystkich, a nie od władz Warszawy czy Krakowa?

Sędzia, która wydała wyrok, argumentowała go w sposób następujący: "Powodowie z pewnością zostali częściowo pozbawieni możliwości korzystania z walorów nieskażonego środowiska naturalnego, narażone więc zostało ich dobro osobiste w postaci poszanowania miejsca zamieszkania rozumiane w ten sposób, iż powinni mieć oni możliwość korzystania z własnych domów i okolicznej infrastruktury bez narażania się na szkodliwe emisje".

Powstaje pytanie – przez kogo panowie Stuhr, Szczygieł i Sadlik zostali pozbawieni możliwości korzystania z walorów nieskażonego środowiska naturalnego w Warszawie czy w Krakowie? Czy za fakt, że we wspomnianych miastach dochodzi do częstego przekroczenia poziomu pyłów zawieszonych, powinno odpowiadać państwo, jako całość? Czy może o wiele więcej do powiedzenia ma w tym przypadku lokalny samorząd danego terytorium? Wszak to on decyduje o tym, czy dana część miasta będzie wyłączona z ruchu samochodów oraz jakim paliwem można palić w piecu. W tym kontekście ewentualne zadośćuczynienia za smog powinny wypłacać władze Warszawy czy Krakowa, a nie Skarb Państwa.

Ciekawi mnie jeszcze jedna kwestia – czy pozew przeciwko państwu polskiemu zostałby złożony, gdyby krajem rządziła dziś np. Platforma Obywatelska? Tak czy inaczej, dobrze, że pełnomocnik Ministra Środowiska zapowiedział apelację w tej sprawie. Ten kontrowersyjny wyrok musi być uchylony w II instancji. Inaczej dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, kiedy odpowiedzialność za błędy lokalnych samorządów będzie można w majestacie prawa przerzucać na barki nas wszystkich.

Źródło informacji:

Stuhr, Szczygieł i Sadlik wygrali ze Skarbem Państwa. Chodzi o smog rmf24.pl

@Bethesda_sucks

02.10.2019 19:17

@ziemianin, Bym coś napisał co z nim powinno się zrobić, ale nie napiszę.

@benethor

02.10.2019 15:29

@ziemianin, bo nieważne, czy odszkodowanie będzie od komitetu centralnego czy od samorzadów, i tak będzie to finansowane z kieszeni podatnika

@Ragnarok

02.10.2019 11:50

@ziemianin, jak już mamy precedens to teraz każdy Polak może wystąpić o odszkodowanie

@12358

02.10.2019 12:25

@Ragnarok, to nie Stany, tutaj nawet urzędy skarbowe w dwóch sąsiednich miastach inaczej interpretują przepisy, a o sądach nawet nie ma co mówić…. jednym slowem w polskim prawie nie ma czegoś takiego jak "precedens"

@Ragnarok

02.10.2019 12:40

@12358, w takim wypadku zmieniam słowo Polak na żyd w mojej powyższej wypowiedzi ( ͡º ͜ʖ͡º)

@12358

02.10.2019 10:03

@ziemianin, bardzo się zawiodłem na tym facecie, za Tuska smogu nie było zapewne….

@FiligranowyGucio

02.10.2019 11:23

@12358, Ciekawy czym jeździ i czy zapłaci odszkodowanie tym,którzy nie posiadają auta…hipokryzja.

@FiligranowyGucio

02.10.2019 11:59

@12358, Wcześniej suv Lexusa a młody chyba Mitsubishi…