Stare piece dalej będą nas truć. Polska utraciła miliardy euro od UE na walkę ze smogiem

Data: 01.07.2019 09:57

Autor: Mimo

innpoland.pl

Komisja Europejska nie będzie spotykać się już z polskim rządem i pracować nad zmianą programu "Czyste powietrze". W praktyce oznacza to, że z 4 mln pieców na węgiel uda nam się zlikwidować niewielki procent – podaje poniedziałkowa „Gazeta Wyborcza”.

Program nie działał

O tym, że Komisji Europejskiej nie podobała się forma programu „Czyste powietrze”, na który łożyła pieniądze, informowaliśmy już w styczniu. KE stwierdziła, że pomysł jest niezgodny z polityką Unii i zażądała zmian.

Pierwszym punktem zapalnym była sama forma programu, która zakładała wymianę przestarzałych pieców węglowych na nowoczesne kotły węglowe lub gazowe. Było to niezgodne z postanowieniami UE, które zakładają, że do 2050 r. żaden dom we wspólnocie nie będzie mógł czerpać energii z paliw kopalnych.

#polityka #uniaeuropejska #bekazpisu

@Macieko

01.07.2019 14:58

@Mimo, eee bardzo dobrze chcieli. Większość "trujacych" kotłów to są stare kopciuchy. Wymiana ich na nowe kotły kondensacyjne na gaz albo na nowsze modele pieców na węgiel by bardzo poprawiło sytuację ogólną związaną ze smogiem. Do 2050 roku jest jeszcze 30 lat. Na co mieli sobie ludzie wymienić te kotły na węgiel na piec na wiatr ? czy na fotowoltaikę w Polsce? Pomysł był dobry, jacyś nawiedzenie w UE zaczeli odbierać pieniądze na rozsądne cele.

@hexer

01.07.2019 18:41

@Macieko, można wymienić na pompę ciepła.

Ciekawi mnie kto by jednak pokrył koszt generalnego remontu(wymiana grzejników na podłogówkę, termoizolacja budynku itd.).

Nawet gdyby fundowali 80-90% kosztów to i tak mało kto chciałby zainwestować i dołożyć pozostałe środki(brak kasy/wiedzy/myślenia perspektywicznego…).

@Macieko

02.07.2019 10:45

@hexer, taka pompa ciepła z wymiennikami itd. to spora inwestycja i wymaga przygotowania całego domu. Wątpię, że ktoś jak już ma te płytki i panele i gładzie i ulubione story już sobie powiesił/powiesiła będzie chciał wracać do poziomu kucia tynków i wylewki, żeby dostać dopłaty np. 4000 złotych przy inwestycji za 30 000 złotych + remont domu.

@UpadlySzczurr

01.07.2019 13:52

@Mimo, No cóż co PiS ma się przejmować czystym powietrzem jak jego wyborców to nie obchodzi xD