@LadacznicoOdporny

15.05.2019 16:46

@Immortal_Emperor, @drewniany, @kosmitolog

#rasizm

Jedno z najśmieszniejszych słów. Jest paradoksem samym w sobie.

Każde jego użycie w kontekście oskarżenia kogoś o bycie rasistą czyni używającego rasistą.

Posłużę się poniższą definicją (drugi wynik z google):

"uprzedzenie, którego podstawą jest rasa, charakteryzujące się obecnością postaw i przekonań o gorszej naturze osób przynależnych do innej rasy. Znaczenie to jest bliskie na wiele sposobów pojęciu etnocentryzmu."

Czy założenie, że np. nie lubię czarnych tylko dlatego, ze sam przynależę do innej rasy nie jest samo w sobie rasistowskie? Przypisuje mi niechęć do nich tylko dlatego, że jestem biały. Rasizm!!!111oneoneone*

Jeżeli nazwiemy kogoś rasistą, to zakładamy, że pogardza drugim człowiekiem tylko ze względu na to, że należy do innej rasy. A przecież można nie lubić jakiejś społeczności np. za to, ze mają skłonności przestępcze, nie zważając na ich kolor skóry.

Przykładowo:

Nie lubię cyganów – kojarzą mi się z przestępczością. Ok, może nazwą mnie jakimś cyganofobem, ale nie rasistą.

Nie lubię murzynów – z podobnych względów (statystyki mówią same za siebie). Z automatu zostanę nazwany rasistą.

Nie lubię przestępców – a to spoko, dopóki są z tej samej "społeczności", to nie ma problemu… Tylko uważaj! Jak przestępcą będzie czarny, to nie masz prawa go nie lubić, bo przypiszą do ciebie łatkę "rasista".

Druga część definicji: "doktryna społeczna lub polityczna, dowodząca, iż u podstaw różnic społecznych, ekonomicznych, różnic w edukacji oraz traktowaniu przez prawo tkwi rasa danej jednostki" – sam nie wiem co myśleć o tej części. Wygląda bardziej na nietrafione uproszczenie tematu niż jego zdefiniowanie. Na pewno rasa ma wpływ na losy człowieka, ale też ich całkowicie nie definiuje. Wątpię czy znalazłby się choć jeden fanatyczny rasista, który by się podpisał pod taką definicją.

Definicja z wikipedii jest jeszcze głupsza, więc ją pominąłem. Oto fragment: "zespół poglądów przyjmujących wyższość jednych ras nad innymi". Pozwoliłem sobie zauważyć i założyć zgodnie z prawdą, że pewne grupy czarnoskórych biegają dużo lepiej od białych – genetyka. Założyłem w tej kwestii ich wyższość nad białymi. Sorry, jestem rasistą :( Mają też wyższość np. w dziedzinie szerokości nosa, przez co mogą łatwiej oddychać. Oczywiście to nie nie dotyczy wszystkich, ale mogę założyć, że średnia dla Afrykanów będzie np wyższa niż średnia dla Europejczyków. Szczególnie jeśli weźmiemy tylko pod uwagę wyłącznie rdzenną ludność. Innymi słowy – każdy kto ma poglądy zgodne z rzeczywistością, a nie równościowymi wymysłami jest rasistą. Prawdopodobnie wszyscy jesteśmy "rasistami"…

Co za beznadziejnie głupie słowo…

  • * heh, taki śmieszek, bo używając tego słowa, zakładam, że ktoś nazwał mnie rasistą, tylko dlatego, że pochodzi z innej rasy, więc znowu to ja wychodzę na rasistę :p Tę piłeczkę można odbijać w nieskończoność.

@kosmitolog

15.05.2019 16:59

@LadacznicoOdporny, Rasizm to twierdzenie, że inne rasy są gorsze lub lepsze tylko dlatego, że są innymi rasami. Twierdzenie, że są gorsze lub lepsze z uwagi na to jak postępują, jakie mają predyspozycje, jakie cywilizacje i kultury wytworzyły itd. już rasizmem nie jest. To znaczy teraz już jest, teraz wszystko może być rasizmem. No chyba, że dotyczy białych, to wtedy jednak nie. Nawet jeśli jako jedyne kryterium stosuje samą tylko przynależność do rasy białej… jednak nie rasizm XD Jak powiem, że murzyni mają niższe IQ to nazwą mnie rasistą ( zupełnie jakbym powiedział, że są gorsi ) a jak powiem, że lepiej biegają to już nie będę, choć przecież to taki sam "rasizm" ;)

@LadacznicoOdporny

15.05.2019 17:12

@kosmitolog,

Jak Orwell trafnie przewidział – nowomowa :(

@kosmitolog

15.05.2019 16:34

@Immortal_Emperor, Wpuścili do autobusów to niech teraz nie płaczą 乁(ツ)

@drewniany

15.05.2019 16:16

@Immortal_Emperor, Reszta oczywiście stoi i się patrzy bo kobieta do tego czarna, więc na pewno broniła się przed agresorem.

Identyczna sytuacja tylko płeć i rasa odwrócone:

Biały chłopak wywala z autobusu czarną staruszkę, która umiera w drodze do szpitala.

#dindu

@drewniany

15.05.2019 17:49