Data: 22.04.2020 21:29

Autor: reflex1

Wybory prezydenckie mają się odbyć również za granicą. W Szwajcarii przewidziany jest tylko jeden obwód, w ambasadzie RP w Bernie. Z tym ze nie koniecznie legalny wobec obowiązującego stanu wyjątkowego u Helwetów.

Dlatego właśnie skontaktowałem się z paroma genewskimi politykami, którzy to sprawdzą. Skontaktowałem się również z byłym polskim konsulem w Szwajcarii, który obecnie pracuje w „moim” związku zawodowym, ale kontakty pozostały (szczególnie te blisko tutejszego MSZ). Jutro mam też spotkanie z paroma znajomymi, którzy mogą dać mi namiary do dziennikarzy.

Zastanawiam się też nad nagłośnieniem tego we Francji poprzez maile do paru redakcji, ale tam nie mam żadnych kontaktów.

https://mobile.twitter.com/PLinSwitzerland/status/1252620249528184836

#szwajcaria #wybory #polityka #spoleczenstwoobywatelskie

@radudzik

22.04.2020 21:38

@reflex1, Sklepy w CH działają? Poczta? Sam pisałeś o otwarciu sklepów/zakładów pod koniec kwietnia. Sam wklejałeś zdjęcia, na których Szwajcarzy raczej korzystają z dobrej pogody. W czym więc problem?

@reflex1

22.04.2020 21:58

@radudzik, Sklepy inne niż spożywcze/apteki mają działać dopiero od 11.05. Pod koniec kwietnia odblokowane są tylko działalności o małym skupisku osób. A przeprowadzenie wyborów w tylko jednej komisji na parędziesiąt tysięcy osób (tyle Polaków ma teoretycznie prawo głosu w CH) podlega prawdopodobnie pod zgromadzenie, a te w Szwajcarii są limitowane do 5 osób.

Nie wspominając o zachęcaniu przez rząd szwajcarski do nie przemieszczania się bez wyraźnego powodu, kolej i inna komunikacja działa na rozkładach niedzielnych. I teraz wyobraź sobie bandę Polaków jadących z każdego zakątka kraju do stolycy aby zagłosować w czasie zarazy. Co może pójść nie tak?

A co mają zrobić Polacy we Francji, Włoszech, czy Hiszpanii gdzie jest zakaz przemieszczania się na większe odległości bez specjalnej przepustki?

@radudzik

22.04.2020 22:21

@reflex1,

Sklepy inne niż spożywcze/apteki mają działać dopiero od 11.05. Pod koniec kwietnia odblokowane są tylko działalności o małym skupisku osób.

Inaczej zrozumiałem:

27.04 mają zostać otwarte żłobki oraz niektóre działalności jak fryzjer, kwiaciarnie, gabinety lekarskie i dentystyczne, gabinety masażu i fizjoterapeuci. Zostaną przywrócone wszystkie operacje w szpitalach i klinikach. Sklepy wielkopowierzchniowe będą mogły otworzyć inne działy niż spożywcze.

Lećmy dalej

A przeprowadzenie wyborów w tylko jednej komisji na parędziesiąt tysięcy osób (tyle Polaków ma teoretycznie prawo głosu w CH) podlega prawdopodobnie pod zgromadzenie, a te w Szwajcarii są limitowane do 5 osób.

Skąd te dane? Wg https://prezydent2015.pkw.gov.pl/326_Wyniki_zagranica/73.html w 2015 było ledwie 3k osób. Przecież cudownie się nie rozmnożyli. To chyba przerób średnio obleganej Biedronki.

Nie wspominając o zachęcaniu przez rząd szwajcarski do nie przemieszczania się bez wyraźnego powodu, kolej i inna komunikacja działa na rozkładach niedzielnych.

Nie zachęca, ale wracając do Twojego zdjęcia z plaży wnioskuję, że to nie jest jakaś wielka przeszkoda?

I teraz wyobraź sobie bandę Polaków jadących z każdego zakątka kraju do stolycy aby zagłosować w czasie zarazy.

W 2015 na 3305 kart odebrano 2300, w tym roku byłoby pewnie jeszcze mniej. Nie dramatyzuj.

we Francji, Włoszech, czy Hiszpanii

Tu nie wiem jak to wygląda

@reflex1

22.04.2020 23:00

@radudzik, 3000 się zarejestrowało, uprawnionych jest x10 (mniej więcej, bo pozwolenia krótkoterminowe oraz podwójne obywatelstwo PL/CH nie wlicza się do statystyk Polaków mieszkających w Szwajcarii), więc masz teoretyczne zgromadzenie tylu osób w przeciągu parunastu godzin (wybory są między 7-21) na małej przestrzeni. A to w obecnym stanie wyjątkowym ogłoszonym w Szwajcarii jest zakazane.

I niech nawet przyjedzie te tylko 3000, to masz jakieś 215 osób na godzinę. A teraz spójrz na wielkość ambasady w Szwajcarii.

Co do innego zrozumienia to rozumiem ze chodzi o sklepy wielkopowierzchniowe i moja informacja ze będą mogli otworzyć inne działy. Tak owszem było w dniu podania tej informacji. Obecnie się z tego wycofali po protestach małych sklepikarzy. Teraz wszyscy w drugim etapie.