#zabytki - Zabytkowy most zostanie wysadzony dla Amerykanów

Data: 29.07.2020 21:30

Autor: ziemianin

rynek-kolejowy.pl

#aktualnosci #codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #zabytki #mosty #film #kolej #kultura #Polska #rzadmateuszamorawieckiego #stanyzjednoczone #usa #zabytki

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydaje się nieszczególnie przejmować obowiązkami, które powinny wnikać z drugiego członu jego nazwy. Wiceminister Paweł Lewandowski z rozbrajającą szczerością zapowiada więc, że wysadzona zostanie część 111-letniego mostu w Pilchowicach, mającego zostać wpisanym do rejestru zabytków. Tego życzy sobie bowiem amerykańskie studio filmowe.

#zabytki – Zabytkowy most zostanie wysadzony dla Amerykanów

Pod koniec marca branżowy miesięcznik „Rynek Kolejowy” poinformował opinię publiczną o planach filmowców. Magazyn twierdził, że ekipa filmowa jednego z amerykańskich producentów chciała zrealizować scenę do swojego filmu na moście w Pilchowicach. A dokładniej rzecz biorąc chciała wysadzić 111-letni zabytek. Informacjom tym zaprzeczała wówczas zarządzająca nim spółka Polskie Koleje Państwowe – Polskie Linie Kolejowe.

Okazuje się jednak, że w błąd opinię publiczną wprowadził nie wspomniany miesięcznik, ale kontrolowana przez Skarb Państwa spółka. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego we wczorajszym wywiadzie dla Wirtualnej Polski potwierdził, że wciąż istnieją plany wysadzenia zabytkowego mostu. Z tego powodu Lewandowski bagatelizuje wagę obiektu wybudowanego w 1909 roku.

„Ja bym się nie fiksował, że to jest zabytek. Nie każda stara rzecz jest zabytkiem. Wyraźnie jest napisane w ustawie, że zabytkiem jest tylko to, co ma wartość społeczną, artystyczną bądź naukową. W sztuce i kulturze ta wartość powstaje tylko wtedy, jeśli jest relacja między obiektem kultury a człowiekiem. Jeśli więc obiekt jest nieużytkowany, niedostępny, to nie ma takiej wartości. Więc to nie jest zabytek” – bredzi wiceminister.

Lewandowski zaznacza, że filmowcy zniszczą „tylko” część mostu. Jednocześnie urzędnik podległy ministrowi Piotrowi Glińskiemu daje dosyć mgliste gwarancje amerykańskiej partycypacji w obudowie obiektu, a nawet rzeczywistej promocji Polski przez produkcję reżysera siódmej części ”Mission: Impossible” z Tomem Cruise’em w roli głównej. To nie przeszkadza wiceministrowi zapowiadać możliwe zablokowanie wpisania mostu do rejestru zabytków.

@LadacznicoOdporny

30.07.2020 08:06

@ziemianin,

Chciałby ktoś jechać zabytkowym mostem?

Ja bym wolał jechać nowym i solidnym.

Niech wysadzą najlepiej całego a nie jedno przęsło. Na co komu ten śmieć.

Z resztą jaką wartość by miał jako zabytek?

"-Proszę Państwa, po lewo mamy zabytkowy, ponad 100 letni most.

-Aha."

Jeśli kogoś naprawdę interesuje stary most to sobie na wikipedii poczyta. Tworzyć zabytek po to żeby był – bezsens.

Zachowanie, a następnie remontowanie tego złomu powiększy jedynie dziurę w budżecie.

@radudzik

29.07.2020 23:24

@ziemianin, Taki zabytek, że aż nie wpisany do rejestru zabytków. Ale o czym my w ogóle rozmawiamy? W Olsztynie modernizm się burzy (ostanie się jeno Urania, bo parę dni temu wpisali) przy aprobacie gawiedzi. Że np wyburzą dworzec i na niego miejscu powstanie galeria z funkcją dworca na wizualizacjach którego nie widać nawet dworca autobusowego? A co tam, przecież kolejna galeria to strzał w dziesiątkę i miasto się rozwija, a że centrum przesiadkowe przez 10 lat nie było rozkopane przez 2 to czort z tym. PKP da radę w dwa lata zburzyć cały dworzec i wybudować nowy…

@2_M_A

29.07.2020 23:27

@radudzik, O, dzieki za info. Trzeba zaminusowac, za wprowadzenie w blad.

@radudzik

29.07.2020 23:29

@2_M_A, tak jakbyś potrzebował powodu…

@retopology

29.07.2020 22:58

@ziemianin, co te pisiory odpierdzielają to się w głowie nie mieści. Wogóle jak można wysadzić fragment mostu i co cała reszta będzie bez uszczerbku ? Gdyby Kaczyński rządził Danią już dawno sprzedał by Grenlandię Amerykanom. W tym kraju na prawdę czas na prawdziwe zmiany, a nie ciągłe odbijanie się od lokajów czy to niemieckich czy żydowskich.