Eksperci: nie ma bezpiecznej dla zdrowia dawki alkoholu

Data: 02.10.2019 18:43

Autor: ziemianin

naukawpolsce.pap.pl

#codziennaprasowka #informacje #wiadomosci #zdrowie #naukawpolsce #alkohol

Nie ma czegoś takiego, jak bezpieczna dawka alkoholu; niemal każda jest toksyczna dla naszego organizmu – twierdzą eksperci różnych specjalności. Alkohol grozi marskością wątroby i zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. Nie jest prawdą, że chroni przed chorobami sercowo-naczyniowymi.

Eksperci: nie ma bezpiecznej dla zdrowia dawki alkoholu

"Szczególnie u kobiet w ciąży nie ma czegoś takiego, jak bezpieczna dawka alkoholu" – przekonywał dziennikarzy dr hab. Przemysław Biliński ze Szpitala im. M. Kopernika w Łodzi. Ostrzegał, że kobieta, która sięga po alkohol w czasie ciąży, wpływa na zdrowie dwóch kolejnych pokoleń, zarówno swego dziecko, jak i wnuka.

całość tekstu na stronie źródła

@arti

02.10.2019 19:23

@Macer, nie ma żartów, alkoholizm, przekracza w Polsce wszelkie granice i ma być jeszcze gorzej, to będzie miało katastrofalne konsekwencje społeczne. Niech tam każdy sobie pije ile chce, ale przestańmy tworzyć kulturę picia, w której młodym ludziom wydaje się ,że to taka zajebista sprawa bez konsekwencji.

@Macer

02.10.2019 19:38

@arti, z jednej strony wydaje mi sie, ze kiedy kultury picia nie ma, to dopiero jest źle (vide indianie i murzyni). dla porownania w Anglii, francji czy niemczech pije sie nawet w czasie pracy. Z deugiej, ze kiedy zniknie alkohol, to zaczną wchodzic narkotyki i dopiero bedziemy miec problem. pamietam po sobe, ze jak bylem dzieckiem to wlasnie ktos mi namieszal w glowie takimi antyalkoholowym nawiedzeniem, co skonczylo sie moją alienacją od rowiesnikow. wolalbym innym tego oszczedzic.

a w epidemie alkoholizmu w polsce zwyczajnie nie wierze.

@aro00

03.10.2019 13:32

@Macer, Wręcz zazdroszczę takiej wiary lub optymizmu i alienacji w młodości również. Ja wręcz aby skończyć szkołę i założyć rodzinę musiałem walczyć by się wyalienować. W takim środowisku to często zakonspirowani alkoholicy, z czasem regularne picie przyczynia się do chorób psychicznych jak np. paranoje, dwubiegunowość.

@Macer

03.10.2019 13:46

@aro00, nie ma czego zazdroscic. moi koledzy sie fajnie bawili, maja pelno wspomnien, a ja z kijem w dupie i moimi "wartoscioami" przegrywalem zycie przed komputerem. na szczescie kolo 18ki juz zaczalem pic alkohol, chodzic na imprezy i byla to calkiem powaznie jedna z najlepszych decyzji w moim zyciu. tak nas straszyli w szkole bzdurami ze alkohol to muzg zabija!!!!11111 a jakos moi znajomi ktorzy pili i pija wiecej ode mnie wcale sobie gorzej w zyciu nie radzą. a nawet lepiej. owszem, dwoch czy trzech popadlo w alkoholizm, ale to raczej przez inne problemy, rodzinne czy cos. oni tez mają sie nie najgorzej.

na moj gust to bardziej do chorob psychicznych przyczynia sie nadopiekunczosc i zestresowanie rodzicow, oraz wlasnie wspomniana alienacja od rowiesnikow, czyli ten slynny przegryw. a juz na pewno te choroby maja powazniejsze skutki.