Prawda o rosnącym zadłużeniu państw - wyjaśnienie Tradera 21

Data: 05.10.2019 14:48

Autor: kopi_luwak

youtu.be

Jak to się dzieje, że państwa dalej zadłużają się, mimo że nie ma chętnych na ich obligacje skarbowe? Trader21 wyjaśnia to zagadnienie na przykładzie Japonii.

https://youtu.be/ifBezwCFR7o?t=2289

TL:DR

Banki centralne skupują długi państw za dodrukowaną gotówkę, by kontrolować aktualną politykę państw i odebrać im suwerenność monetarną w przypadku światowego kryzysu.

TL:DW

W skrócie bank centralny np. europejski dodrukowuje euro i za nie skupuje obligacje skarbowe zadłużonych państw, których nikt nie chce (bankruci typu Grecja, Włochy). Dochodzi do sytuacji gdy bank centralny jest największym wierzycielem danego państwa np. Polski i posiada np. 3/4 całego długu (poza długiem przy okazji skupując również akcje i nieruchomości). W tej sytuacji taki bank centralny może złożyć Polsce ofertę nie do odrzucenia: "Przechodzimy na nowy system monetarny, ale tracicie suwerenność monetarną i będziemy decydować o wszystkim, ale zrobimy odpis waszego długu ze 100% na 30% Zgadzacie się?"

Jeśli się nie zgodzą to bank centralny może doprowadzić do wzrostu rentowności obligacji z 0% do 10% wrzucając posiadane na rynek co skutkuje wzrostem kosztów obsługi długu do 10% rocznie. Zła sytuacja kraju doprowadzi do wyjścia ludzi na ulice, którzy zmienią rząd (na taki który pójdzie na ustępstwa).

Tak czy siak skończy się na utracie suwerenności monetarnej.

Proszę państwa lurkowiczów TO SIĘ WŁAŚNIE DZIEJE W EUROPIE

#ekonomia #polska #europa

@arti

05.10.2019 15:10

@kopi_luwak, ten cały independent trader kilka lat temu przekonywał , że mieszkania w Polsce już niedługo zaczną taniec, od kiedy przeczytałem tamten artykuł nieustannie drożeją. Niektórzy tu się złoszczą o teorię spiskowe, ale tyle ile jest foliarstwa u różnych ekonomicznych guru przykrywa nawet opowieści o reptalianach

@kopi_luwak

05.10.2019 15:12

@arti, To nie jest gdybanie na temat cen. To są realne działania banków centralnych skupujących dług państw i mają w tym interes.

@arti

05.10.2019 15:17

@kopi_luwak, ja nie neguję tego co robią banki centralne, ja podważam jedynie wróżenie z fusów przez różnych guru, którzy na podstawie tej tylko informacji chcą przepowiadać przyszłość, ale w dłuższej perspektywie każdy z nich myli się dość często. od kiedy pamiętam wszyscy przepowiadają krach, a jak się w końcu wydarzy po 1254 błędnej przepowiedni to wtedy mówią widzicie , anie mówiliśmy. To tak samo jak z cenami mieszkań, wiadomo ,że bedzi etaki dzień ,że stanieją jesli rozpatrywać np 1000 lat. Dokładnie na tej samej zasadzie jackowski przepowiada koniec świata albo wielką wojnę co roku.